Hodowla koni w Janowie Podlaskim

W stadninie koni w Janowie Podlaskim odbyło się posiedzenie Rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce.

Hodowla koni w Janowie Podlaskim
Podczas dzisiejszego spotkania omówione zostały założenia do strategii funkcjonowania spółek Skarbu Państwa zajmujących się hodowlą koni, propozycje działań toru wyścigów konnych na Służewcu i propozycje zmian w zakresie współpracy z Totalizatorem Sportowym.  Przedstawione zostały także informacje Polskiego Związku Hodowców Koni o stanie hodowli koni różnych ras w Polsce. 
 
Minister Jan Krzysztof Ardanowski po wysłuchaniu członków Rady podjął decyzję o przywróceniu wspólnego terminu aukcji koni arabskich i narodowego czempionatu. Oba te wydarzenia odbędą się w 2019 roku w Janowie Podlaskim, w drugi weekend sierpnia. 
 
Na to święto konia arabskiego zostaną zaproszeni do Polski goście z całego świata. 
 
Jest to powrót do wieloletniej tradycji, a także uhonorowanie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim w 100. rocznicę rozpoczęcia w tej stadninie hodowli koni arabskich, a także  50.lecia organizacji tam aukcji koni – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski. 
 
Minister zadecydował również, że w celu wzmocnienia w Polsce   hodowli koni półkrwi i koni zimnokrwistych Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podejmie starania w celu zakupu lub dzierżawy wysokiej klasy ogierów - reproduktorów z hodowli zagranicznych. 
 
KOWR przygotuje także założenia światowej strategii marketingowej koni arabskich oraz przeprowadzi konkurs na scenariusz filmu promocyjnego ukazującego historię, tradycję i potencjał polskiej hodowli koni.
 


Tagi:
źródło: