Priorytety polskiej prezydencji w dziedzinie rybołówstwa

Minister Marek Sawicki zaprezentował w Komisji Rybołówstwa PE priorytety polskiej prezydencji w dziedzinie rybołówstwa podkreślając, że dla polskiej prezydencji ogromne znaczenie ma konstruktywna rola, jaką PE i sama Komisja Rybołówstwa, odgrywają w procesie ustawodawczym dotyczącym sektora rybackiego.

Priorytety polskiej prezydencji w dziedzinie rybołówstwa

„Cieszy mnie perspektywa naszej bliskiej współpracy, dzięki której prace nad aktualnie i w przyszłości negocjowanymi wnioskami będą sprawnie posuwały się naprzód” - dodał Minister.

Głównymi priorytetami polskiej prezydencji w dziedzinie rybołówstwa będą: reforma Wspólnej Polityki Rybackiej, uaktualnienie całkowitych dopuszczalnych połowów i kwot połowowych na rok 2012 oraz dalsze prace nad długoterminowymi planami zarządzania.


Polska prezydencja ma zamiar zorganizować pierwszą polityczną dyskusję nt. pakietu reformy Wspólnej Polityki Rybackiej na pierwszej Radzie Ministrów UE ds., Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem Polski 19 lipca br. Szczegółowa analiza na poziomie technicznym będzie miała miejsce jesienią, aby prezydencji udało się zamknąć pierwszą rundę prac nad propozycją rozporządzenia podstawowego i wspólnej organizacji rynku. „Naszym celem będzie wypracowanie efektywnych mechanizmów WPRyb, a akwakultura powinna zająć należne jej miejsce w polityce rybackiej UE w XXI wieku” – powiedział Minister Sawicki podczas swojego wystąpienia na posiedzeniu Komisji.


Przechodząc do omówienia drugiego priorytetu w dziedzinie rybołówstwa dotyczącego ustalenia możliwości połowowych na przyszły rok, Minister Sawicki wskazał cztery główne zasady, które będą przyświecały dyskusji:


  • przestrzeganie planów długoterminowych, z których wiele jest pomyślnie wdrażanych;
  • stopniowe dążenie do zarządzania stadami ryb na poziomie maksymalnego podtrzymywanego połowu;
  • ustanawianie limitów TAC, które nie będą zwiększały śmiertelności połowowej;
  • Rada będzie bardzo poważanie traktować kwestię niepewności doradztwa naukowego i poszuka rozwiązania tego problemu. Komisja proponuje w tej sprawie wielotorowy sposób działania, na który składa się między innymi 25 procentowa redukcja możliwości połowowych.

Podczas posiedzenia Komisji Rybołówstwa Minister podkreślił, że długoterminowe plany zarządzania stadami to jedno z najważniejszych i dobrze funkcjonujących narzędzi Wspólnej Polityki Rybackiej, ustalające wieloletnie cele poziomu eksploatacji stad ryb. Zdaniem Ministra pozwalają one na wdrażanie skutecznych działań ochronnych przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności działalności gospodarczej rybaków.


Minister Sawicki zapowiedział, iż na październikowej Radze Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa odbędzie się w Radzie debata przygotowawcza do corocznych konsultacji z Norwegią i wyraził nadzieję na postępy w relacjach z Wyspami Owczymi i Islandią. Zapowiedział także przyjcie zdecydowanego stanowiska przeciwko jednostronnemu ustalaniu kwot połowowych przez te państwa, które ustalają je na niemożliwym do zaakceptowania, nieodpowiedzialnie wysokim poziomie. Jesień to także czas, kiedy przed polską prezydencją staną kwestie związane z trzema największymi umowami o partnerstwie w sprawie połowów.


Kończąc swoją wypowiedź na posiedzeniu Komisji Rybołówstwa PE, Minister Sawicki zapewnił, że polska prezydencja dołoży wszelkich starań, aby współpraca Rady i PE była owocna.


Po prezentacji priorytetów polskiej prezydencji w zakresie rybołówstwa w Komisji, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Marka Sawickiego i Przewodniczącej Komisji Rybołówstwa Carem Fragi.




Tagi:
źródło: