Dialog polsko-portugalski

Minister Sawicki gościł u siebie portugalskiego Ministra Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Rybołówstwa.

 

Dziś gościem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego był portugalski Minister Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Rybołówstwa Antonio Serrano.

 

  „Minister Antonio Serrano jest moim gościem w szczególnym momencie – wczoraj komisarz Dacian Ciolos przedstawił dokument dotyczący przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej” – podkreślił minister Marek Sawicki.

 

Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował, że ta kwestia była jednym z głównych tematów dzisiejszych rozmów.

 

Oceniając przedstawiony wczoraj dokument minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że wersja mówiona była bardziej zdecydowana – „Widać jeszcze, że komisarz Dacian Ciolos sercem i duszą jest reformatorem, ale piórem konserwatystą”.

 

Minister podkreślił, że w opublikowanym wczoraj dokumencie Komisji Europejskiej zabrakło mu jasnego zapisu o odejściu od historycznych tytułów do płatności. W ocenie ministra, w ogólnych ramach, dokument zgodny jest z naszymi oczekiwaniami, ale - „Teraz wszystko zależy od tego jakimi treściami szczegółowymi wypełnione zostaną przedstawione zapisy ogólne”.

 

Minister Marek Sawicki poinformował, że wspólnie z ministrem Antonio Serrano opowiadają się za odpowiednio wysokim budżetem na realizację WPR, co najmniej na dotychczasowym poziomie i za odejściem od historycznych tytułów do płatności.

 

Obaj ministrowie są także zgodni co do potrzeby utrzymania dwóch filarów Wspólnej Polityki Rolnej i ich podziałem w stosunku 50/50.

 

Dzisiejszy gość ministra Marka Sawickiego podkreślił, że Polska i Portugalia wspólnie uznają konieczność wprowadzenia gruntownych zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. Portugalski minister zwrócił uwagę na fakt, że przedstawione wczoraj propozycje KE są bardzo ogólnikowe, a cały dokument wymaga jeszcze dokładnej analizy. Zadeklarował chęć prowadzenia we współpracy z Polską dalszych prac nad przedstawionymi propozycjami.

 

źródło:http://www.minrol.gov.pl

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!