Seminarium z SG Rady UE

W dniach 5-6 maja br. w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbywa się seminarium dotyczące przygotowań do polskiej prezydencji, w którym biorą udział przedstawiciele Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej.

Seminarium z SG Rady UE

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach przygotowań resortu rolnictwa do objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku.

Minister Marek Sawicki, witając gości oraz uczestników seminarium, podkreślił: „Polska już za niecałe 2 miesiące rozpocznie swoją misję i po raz pierwszy obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Przez wiele miesięcy wszyscy się do tego przygotowywaliśmy, a to dwudniowe seminarium jest kontynuacją tego procesu.”


Minister podziękował Dyrektorowi Generalnemu SG Rady UE Angelowi Boixareu i jego współpracownikom za chęć podzielenia się cenną wiedzą, która zostanie wykorzystana podczas 6 miesięcy polskiej prezydencji.


„Mając ogromną tremę, jako kraj, który jeszcze nie przewodniczył Radzie UE, mogę jednocześnie dać gwarancję, że mamy bardzo dobrze przygotowanych pracowników. Jestem przekonany, że we współpracy z Sekretariatem Generalnym, prezydencję przeprowadzimy sprawnie” – dodał minister.


Dyrektor Generalny SG Rady podziękował za zaproszenie oraz serdeczne przyjęcie w Polsce. Wspomniał o tym, że Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie UE w ważnym momencie prac nad kształtem przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej oraz reformy unijnej polityki rybackiej. Nawiązując do faktu, iż jest to debiut Polski, jeżeli chodzi o unijną prezydencję, zarówno Angel Boixareu, jak również jego współpracownicy – prelegenci dzisiejszego seminarium – zapewnili o swoim wsparciu podczas całego półrocza polskiej prezydencji.


W trakcie seminarium omówiono zasady funkcjonowania i specyfikę Sekretariatu Generalnego Rady UE jako organu wspomagającego Prezydencję w sprawowaniu swoich funkcji. Ponadto poruszone zostały szczegółowe kwestie dotyczące organizacji spotkań w ramach sprawowania Prezydencji, takich jak posiedzenia SCA, COREPER oraz organizacji posiedzeń Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczególną uwagę poświęcono kwestii kontaktów z Parlamentem Europejskim w związku z objęciem obszaru polityki rolnej oraz rybołówstwa tzw. zwykłą procedurą prawodawczą.


Spotkanie z przedstawicielami Sekretariatu Generalnego Rady UE wpisuje się w cykl spotkań przedstawicieli MRiRW z pracownikami instytucji unijnych w związku z przygotowaniami resortu rolnictwa do objęcia w dniu 1 lipca 2011r. przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!