W obronie pszczół

Minister Marek Sawicki spotkał się w czwartek z przedstawicielami uczestników marszu „W obronie pszczół”. W rozmowach uczestniczyli również Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek oraz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, a dotyczyły one postulatów prezentowanych przez organizatorów marszu.

W obronie pszczół

Minister uspokoił, że w naszym kraju nie ma obaw o populację pszczół, gdyż liczba rodzin pszczelich w Polsce rośnie. W roku 2003 było to około 950 000, natomiast w roku 2011 liczba ta wzrosła do 1 246 633. Informacje, które na początku tego roku pojawiały się w mediach, o masowym padaniu rodzin pszczelich, nie potwierdziły się.
 

Ponadto Marek Sawicki, w nawiązaniu do wczorajszej konferencji na temat pszczelarstwa i rynku miodu w Polsce, przypomniał o realizowanym już po raz trzeci, trzyletnim programie wsparcia pszczelarstwa, którego budżet wynosi około 15,2 mln euro. – Wsparcie realizowane jest także w ramach programów rolnośrodowiskowych i dopłat bezpośrednich do upraw roślin miododajnych. Kierunków i możliwości jest wiele i widać, że pszczelarze coraz lepiej je wykorzystują. Poziom wykorzystania środków wzrósł z 54% w pierwszym roku funkcjonowania programu, do około 91% w ostatnich trzech latach – powiedział szef resortu rolnictwa i zaznaczył, że ministerstwo rolnictwa od wielu lat sprzyja pszczelarstwu w Polsce.
 

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podkreślił natomiast, że w dzisiejszym proteście nie było stron. – Wszyscy walczymy o to, aby środowisko było czyste, a żywność zdrowa i bezpieczna. Taką gwarancje daje nam obecność w środowisku pszczół – mówił prezes KRIR.
 

Podczas spotkania z uczestnikami marszu, Marek Sawicki przekazał pszczelarzom informację, że podpisał dzisiaj do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia, całkowicie zakazujący stosowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich odmian kukurydzy MON 810. Jednocześnie minister przypomniał, że nie ma jeszcze pełnych danych na temat tego, czy zarówno środki ochrony roślin typu neonikotynoidy, jak i rośliny genetycznie modyfikowane mają negatywny wpływ na hodowle pszczół. Jednak ze względu na sygnały, jakie płyną z krajów Europy Zachodniej, minister uznał za stosowne wprowadzenie zakazu stosowania kukurydzy MON 810.
 

Marek Sawicki zaapelował również do pszczelarzy o konsolidację. Gdyż, po pierwsze usprawni to dyskusję nad kształtem WPR po 2013, a po drugie przyniesie wymierne korzyści samym pszczelarzom. – Z przykrością stwierdzam, że wśród pszczelarzy nie ma ani jednej grupy producenckiej. Tymczasem taka konsolidacja daje dodatkowe korzyści z tytułu dopłaty do wartości sprzedanego wspólnie produktu. Dlatego zachęcam do łączenia się w grupy producenckie oraz lepszą koordynację wewnątrz organizacji w celu jeszcze skuteczniejszego wykorzystywania dostępnych możliwości i środków na wsparcie prowadzonej działalności – powiedział minister rolnictwa.

 


Tagi:
źródło: