Ważne kwestie dotyczące rolnictwa i rybołówstwa omawiane na Radzie Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów ds. rolnych – AGRIFISH, które odbywało się dniach 24 i 25 września br. w Brukseli.

Ważne kwestie dotyczące rolnictwa i rybołówstwa omawiane na Radzie Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej

Zgodnie z porządkiem posiedzenia - ministrowie wypowiedzieli się na temat przyszłego wyznaczania obszarów o utrudnieniach naturalnych w rolnictwie.
 

Polski minister zaproponował by nowe podejście do wyznaczania terenów o niekorzystnych warunkach gospodarowania zostało wprowadzone o 2-3 lata później, z uwagi na czas potrzebny na dokończenie prac analitycznych w państwach członkowskich. Podobne stanowisko prezentowały również inne państwa członkowskie (Niemcy, Austria, Luksemburg oraz Litwa).
 

W zakresie organizacji rynków rolnych większość państw członkowskich (w tym Polska) wypowiedziało się za uaktualnieniem cen interwencyjnych. Ministrowie generalnie podkreślali potrzebę utrzymania takiego instrumentu w formie siatki bezpieczeństwa z uwzględnieniem efektów finansowych oraz uzgodnień handlowych WTO. Minister Stanisław Kalemba wskazał, żeewne formy kontroli podaży w postaci np. kwot produkcyjnych mogą nadal dobrze pełnić swoje funkcje na rynkach rolnych.
 

W kwestiach rybołówstwa polski minister podkreślił potrzebę uwzględnienia środków w przyszłej perspektywie finansowej na modernizację floty rybackiej oraz wsparcia inwestycji w zakresie rybołówstwa śródlądowego.
 

Podczas wizyty w Brukseli - minister Kalemba spotkał się również z polskimi eurodeputowanymi podczas posiedzenia Klubu EPP (Europejskiej Partii Ludowej). Minister podkreślił, że w związku z pracami parlamentu Europejskiego i Rady nad przyszłą perspektywa finansową mamy teraz szczególnie ważny okres - sprawy rolne i obszarów wiejskich są ważną i trudną częścią debaty nad budżetem po 2013r., stąd też są potrzebne wspólne wysiłki by uzyskać jak najlepszy kompromis dla Polski.

 


Tagi:
źródło: