Ze studentami na temat WPR

Dnia 27 maja 2013 r. w siedzibie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi gościli studenci Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Młodzież wzięła udział w warsztatach dotyczących teoretycznych i praktycznych aspektów tworzenia Wspólnej Polityki Rolnej.

Ze studentami na temat WPR

Ze studentami kształcącymi się na specjalności polityka i gospodarka żywnościowa spotkała się podsekretarz stanu Zofia Szalczyk, która przywitała gości w imieniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz omówiła wyniki kompromisu budżetowego i marcowego porozumienia ministrów rolnictwa UE w sprawie reformy WPR.

Spotkanie miało na celu zapoznanie studentów z procesem stanowienia Wspólnej Polityki Rolnej oraz praktycznymi aspektami procesu decyzyjnego UE po wejściu w życie Traktatu z Lizbony na przykładzie aktualnie trwających negocjacji WPR na lata 2014-2020.

Ważną i ciekawą częścią spotkania były praktyczne warsztaty z zakresu negocjacji i funkcjonowania Rady UE, czyli symulacja posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Studentom przydzielone zostały role poszczególnych państw członkowskich – prowadzili oni negocjacje propozycji legislacyjnej KE dotyczącej nowego systemu płatności bezpośrednich.

Na zakończenie studenci mieli okazję podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami podczas dyskusji podsumowującej symulację obrad.

Była to już kolejna edycja warsztatów – w listopadzie do ministerstwa na podobne spotkanie przyjechała grupa z innego rocznika. Projekt zyskał tak dużą aprobatę, że postanowiono zrealizować ćwiczenia dla kolejnych uczestników. Jak podkreślali wykładowcy Katedry Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, tego typu warsztaty są niezwykle cenne, gdyż umożliwiają młodym ekonomistom, wkraczającym na rynek pracy, rozmowę z praktykami i wzbogacają teoretyczną wiedzę, pokazując w nowym świetle rolę sektora rolno-spożywczego w rzeczywistości gospodarczej Europy.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!