Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2020r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2020r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w kwietniu 2020r.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2020r.
Rynek nawozów mineralnych
 
W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.
 
W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową oraz nawozy wapniowo-magnezowe, polifoskę 6:20:30, a także polifoskę 8:24:24 oceniono jaki wystarczający. Jako średnie oceniono siarczan potasu i wapno tlenkowe. Jako słabe oceniono zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32 oraz amofoskę. Brak superfosfatu pojedynczego granulowanego.
 
W województwie lubelskim stan zaopatrzenia w analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie lubuskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający. Nie występowała amofoska.
 
W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono zaopatrzenie we wszystkie analizowane nawozy azotowe obecne w 100% punktów sprzedaży. Dobre - w polifoskę 6:20:30 - w 79% punktów. Średnie zaopatrzenie jest w polifoskę 8:24:24 i w sól potasową - w 66% punktów. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono w superfosfat wzbogacony 40% w 41% punktów oraz w wapno magnezowe - w 45% punktów. Słabe było zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany w 21% punktów, w siarczan potasu - 28% punktów, w nawozy wapniowe - 31%, a bardzo słabe w polifoskę 4:12:32 i w amofoskę w 7% punktów.
 
W województwie małopolskim - opinia doradcy sporządzającego raporty: „Co do wiarygodności średnich mam duże wątpliwości. Nasi respondenci ze względu na pandemię przeważnie pracują zdalnie i nie pojawiają się w terenie. Skutkiem tego mam bardzo mało cen i średnie oraz zaopatrzenie z takiej ilości na pewno nie są w pełni wiarygodne. To samo z zaopatrzeniem, ale co mam to przesyłam”.
 
W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe określono jako dobry, w 1 na 6 punktów brak mocznika. Zaopatrzenie w nawozy fosforowe oceniono jako słabe: superfosfat pojedynczy jest w 66% punktów, a wzbogacony w 83%. Brak popytu na nawozy potasowe w tym okresie. Siarczan potasu występuje 66% punktów sprzedaży. Zaopatrzenie w nawozy wapniowe jest dobre, ale brak zainteresowania nawozami z tej grupy, występują w 83% punktów sprzedaży (Wapniak Kornicki i Wap-mag). Nawozy wieloskładnikowe: stan zaopatrzenia uzupełniany według potrzeb, wysokie ceny nawozów i w związku z tym ograniczone zainteresowanie zakupem. Polifoski 8:24:24 i 6:20:30 nie występowały na terenie MODR. Polifoska 4:12:32 występowała w 33% punktów, a amofoska występowała w 83% punktów. Brak jest popytu na sól potasową.
 
W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany, a także polifoskę 8:24:24 i polifoskę 6:20:30 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, siarczan potasu, wapno, nawozy wapniowo-magnezowe i polifoska 4:12:32 oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie.
 
W województwie podkarpackim zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoski 4:12:32 i 6:20:30 jest dobre. Zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony 40%, superfosfat pojedynczy granulowany, nawozy wapniowe, siarczan potasu, polifoskę 4:12:32 oraz amofoskę określono jako wystarczające.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: