Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2020r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2020r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w kwietniu 2020r.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2020r.
Wśród cen najwyższych poszczególnych nawozów największe wartości osiągnęły:
 
nawozy azotowe:
- saletra amonowa w województwie mazowieckim - 154,00 zł/dt,
- saletrzak w województwie mazowieckim - 148,00 zł/dt,
- mocznik w województwie mazowieckim - 192,00 zł/dt.
 
nawozy fosforowe:
- superfosfat pojedynczy granulowany w województwie wielkopolskim - 164,00 zł/dt,
- superfosfat wzbogacony 40% w województwie pomorskim - 242,00 zł/dt.
 
nawozy potasowe:
- sól potasowa w województwie małopolskim - 206,00 zł/dt,
- siarczan potasu w województwie świętokrzyskim - 370,00 zł/dt.
 
nawozy wieloskładnikowe:
- polifoska 8:24:24 w województwie pomorskim - 215,00 zł/dt,
- polifoska 6:20:30 w województwie pomorskim - 210,00 zł/dt,
- polifoska 4:12:32 w województwie mazowieckim - 183,00 zł/dt,
- amofoska w województwie pomorskim - 172 zł/dt.
 
Analizując dynamikę maksymalnych cen nawozów w stosunku do kwietnia 2019 roku, w 66 na 176 pozycji obserwuje się spadek cen, a w następnych 32 przypadkach stagnację cen. Oznacza to, że 44% cen nawozów wzrosło w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W większości województw obserwuje się spadek lub stagnację cen nawozów azotowych.
 
Ceny czystego składnika
 
Cenę czystego składnika wyliczono odnosząc cenę całego nawozu do procentowej zawartości czystego składnika. Cena jednej decytony superfosfatu potrójnego granulowanego 46% wynosi 139 zł. Zawartość fosforu w jednej decytonie tego nawozu wynosi 46 kg, więc cena tych 46 kg fosforu wynosi 139 zł. Cena 1 kg fosforu równa się 3,02 zł.
 
Wśród rozpatrywanych cen nawozów azotowych za kwiecień 2020r. dla cen maksymalnych, cena czystego składnika - azotu jest najniższa w moczniku, na drugim miejscu - w saletrze amonowej, a najdrożej czysty składnik nadal kosztuje w saletrzaku. Prawidłowość ta dotyczy większości województw. Dla cen minimalnych czystego składnika utrzymuje się podobna tendencja cena azotu najniższa jest w moczniku, a najwyższa w saletrzaku.
 
Dla nawozów fosforowych na podstawie otrzymanych informacji widoczne jest, że czysty składnik jest w większości województw tańszy w superfosfacie wzbogaconym 40% niż w pojedynczym granulowanym.
 
Dla nawozów potasowych nie ma wszystkich danych, gdyż w wielu województwach punkty skupu nie prowadzą sprzedaży siarczanu potasu. Z analizy posiadanych informacji wynika, że zarówno dla cen minimalnych jak i maksymalnych czysty składnik - potas, jest zdecydowanie tańszy w soli potasowej niż w siarczanie potasu, prawidłowość ta dotyczy większości województw.
 
Dla nawozów wieloskładnikowych jako czysty składnik potraktowano azot, potas oraz fosfor łącznie. Ceny czystego składnika w nawozach wieloskładnikowych przyjętych do analizy - polifosek oraz amofoski nie wykazują jednoznacznych prawidłowości.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!