Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2020r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2020r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego dotyczących stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w lutym 2020r.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2020r.
Rynek nawozów mineralnych
 
W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.
 
W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoskę 6:20:30 oceniono jaki bardzo dobry. Stan zaopatrzenia w superfosfat wzbogacony 40%, Wap-Mag CaMg 28-16 oraz polifoskę 8:24:24 oceniono jako dobry. Jako średnie oceniono siarczan potasu, wapno tlenkowe oraz amofoskę. Jako słabe oceniono zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32. Dystrybutorzy informują, że polifoska o tym składzie nie jest już produkowana. Występuje w pojedynczych punktach pod zmienioną nazwą. Jako bardzo słabe oceniono zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany, brak zainteresowania tym nawozem.
 
W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie lubuskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy jest wystarczający.
 
W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono zaopatrzenie we wszystkie analizowane nawozy azotowe obecne w 100% punktów sprzedaży. Dobre - w polifoskę 6:20:30 - w 90% punktów i w sól potasową - w 76% punktów. Średnie zaopatrzenie jest w polifoskę 8:24:24 - w 69% punktów. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono w superfosfat wzbogacony 40% w 41% punktów, superfosfat pojedynczy granulowany w 31% punktów, siarczan potasu 41% punktów, wapno magnezowe w 45% punktów. Bardzo słabe było zaopatrzenie w nawozy wapniowe - 17% i polifoskę 4:12:32 w 3% punktów i w amofoskę w 17% punktów.
 
W województwie małopolskim dobre jest zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową i polifoskę 6:20:30 oraz polifoskę 8:24:24. Jako wystarczające określono zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony 40%. Jako słabe określono zaopatrzenie w superfosfat pojedynczy granulowany, siarczan potasu oraz amofoskę. Brak jest notowań o obecności polifoski 4:12:32. Zamiast tych nawozów wieloskładnikowych są dostępne inne nawozy wieloskładnikowe np. Unifoska (4N:12P:12K) w cenie 115-125 zł. Wapno luzem w cenie od 180 zł za dt w zależności od ilości i odległości do gospodarstwa.
 
W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe określono jako dobry. Słabe jest zaopatrzenie w nawozy fosforowe dostępne w 66% punktów. Brak popytu na nawozy potasowe w tym okresie. Siarczan potasu występuje w połowie punktów sprzedaży. Zaopatrzenie w nawozy wapniowe jest dobre, ale brak zainteresowania nawozami z tej grupy. Polifoska 4:12:32 nie występowała na terenie MODR. Amofoska występowała w 30% punktów. Brak jest popytu na sól potasową.
 
W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, sól potasową, superfosfat pojedynczy granulowany, a także polifoskę 8:24:24 i 6:20:30 jest wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40%, siarczan potasu, wapno, nawozy wapniowo-magnezowe oraz amofoska sprowadzane są na zamówienie. Polifoska 4:12:32 jest niedostępna.
 
W województwie podkarpackim zaopatrzenie w nawozy azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową, nawozy wapniowe oraz polifoski 4:12:32 i 6:20:30 jest dobre.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!