Nawozy naturalne tylko do 30 listopada

Jak przypomina Instytut Uprawy i Nawożenia, naturalne nawozy można stosować w okresie od 1 marca do 30 listopada.

Nawozy naturalne tylko do 30 listopada
Ciągnik rolniczy z rozrzutnikiem obornika

Stosowanie nawozów naturalnych

Termin stosowania nawozów naturalnych, zarówno płynnych jak i stałych, czyli obornika, gnojówki, gnojowicy, przypada na okres od 1 marca do 30 listopada. Istnieją jednak wyjątki, w których nawozy można stosować również zimą.
 
Według IUiN, przez cały rok nawozy naturalne można wykorzystywać do uprawiania roślin pod osłonami (Dz. U. 2007 nr 147 poz. 1033). Podany wyżej termin nie dotyczy także gospodarzy posiadających obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenia związkami azotu, tzw. OSN. Na ziemiach tych nawozy naturalne można stosować bowiem do 15 listopada.
 
Ponadto nawozów naturalnych nie można stosować:
  • na glebach zalanych wodą oraz przykrytych śniegiem lub zamarzniętych do głębokości 30 cm, oraz podczas opadów deszczu,
  • płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10 proc.,
  • płynnych nawozów naturalnych (gnojowica, gnojówka) podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.

Stosowanie obornika, gnojowicy i gnojówki

Najlepszym terminem aplikacji nawozów naturalnych jest jesień. Wówczas - do wiosny - obornik, oczywiście pod warunkiem sprzyjających warunków wilgotnościowych, dobrze się rozłoży w glebie. W okresie wiosennym można stosować obornik, ale w mniejszych dawkach, powinien być dobrze przefermentowany, gdyż nie rozłożony może utrudniać kiełkowanie roślin. Pełną dawkę obornika najlepiej jest zastosować jesienią, pod orkę zimową.  W terminie wiosennym do nawożenia przedsiewnego roślin zaleca się stosować  gnojowicę i gnojówkę.
 
Jak podaje Instytut Uprawy i Nawożenia, działania gnojówki i gnojowicy znacznie różnią się od obornika. Działanie tych dwóch pierwszych jest dużo szybsze, ponieważ większość substancji nawozowych znajduje się w formie mineralnej. Azot z tych nawozów jest więc lepiej wykorzystywany niż z obornika. Jednak należy liczyć się z tym, że podczas stosowania nawozów naturalnych dochodzi do dużych strat azotu w formie amoniaku. Z tego względu należy najlepiej stosować je metoda bezpośredniej iniekcji do gleby, a w przypadku stosowania powierzchniowego szybko przykryć glebą. Fosfor i potas w gnojowicy są tak samo dostępne dla roślin, jak z nawozów mineralnych. Tak też jest w przypadku potasu z gnojówki.


Tagi:
źródło: