Potrzebna wyszukiwarka środków dla rolnictwa z numerami partii produktu - niemożliwa do realizacji

Zasady wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009 r. str. l, ze zm.), rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych ( ... ) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, ze zm.), ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2020 r. poz. 2097) oraz ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 147).

Potrzebna wyszukiwarka środków dla rolnictwa z numerami partii produktu - niemożliwa do realizacji
W przypadku nawozów oznaczonych znakiem "NAWÓZ WE", jeśli nawóz taki spełnia wymagania dla danego typu nawozu ma zapewniony swobodny obrót we Wspólnocie, bez konieczności rejestracji tych nawozów. W przypadku nawozów innych niż nawozy oznaczone znakiem "NAWÓZ WE", producent lub importer zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia na wprowadzenie do obrotu, które wydawane jest w drodze decyzji przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wykaz nawozów dopuszczonych do obrotu jest ogólnodostępny i opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zatem, przed wyborem odpowiedniego nawozu innego niż nawóz oznaczony znakiem "NAWÓZ WE" rolnik może zidentyfikować, czy nawóz taki został dopuszczony do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Niemniej jednak, do obrotu można także wprowadzać nawozy, które zostały zgodnie z prawem wprowadzone do obrotu w innym państwie członkowskim, mając na uwadze zasadę wzajemnego uznawania, o czym mowa w rozporządzeniu 2019/515, bez obowiązku uzyskania pozwolenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wówczas taki nawóz powinien być oznakowany w języku polskim i w swoim oznakowaniu zawierać wszelkie niezbędne informacje, które pozwolą na identyfikację przez rolnika jego właściwości nawożących.
 
Należy zaznaczyć, że w obowiązującym ustawodawstwie brak jest wymogu rejestracji podmiotów, które dystrybuują, produkują lub też oferują nawozy w punktach sprzedaży oraz informowania organów kontrolnych o każdej wyprodukowanej partii. Zakupu nawozów powinno się dokonywać w miejscach sprawdzonych, przy czym unikać należy nabywania nawozów, które w odniesieniu do innych nawozów tego samego typu oferowane są w dużo niższej cenie, albo też nawozów nieoznakowanych, co do których istnieje podejrzenie, że są niewiadomego pochodzenia. Każdorazowo bowiem, zgodnie z art. 9 ustawy o nawozach i nawożeniu -: wprowadzający do obrotu, a w przypadku art. 9 rozporządzenia 2003/2003 - producent zobowiązany jest do przedstawienia informacji identyfikujących dany nawóz na etykietach, opakowaniach lub też jeśli nawóz jest luzem w dokumentach towarzyszących, takich jak dane producenta, a także inne istotne informacje o nawozie, w tym jego parametry jakościowe oraz dane o składnikach pokarmowych. W przypadku nawozów oznakowanych znakiem "NAWÓZ WE" dodatkowo wymagane jest podanie typu takiego nawozu; a także masy i ewentualnie objętości w przypadku nawozów płynnych. W stosownych przypadkach producent może podać także m. in. odpowiednie instrukcje i opis handlowy nawozu oznaczonego znakiem "NAWÓZ WE". W przypadku nawozów wprowadzanych do obrotu zgodnie z ustawą o nawozach i nawożeniu wprowadzający do obrotu podaje dodatkowo informacje o masie nawozu oraz okresie przydatności do stosowania, a także odpowiednie instrukcje jak stosować oraz przechowywać dany nawóz. W przypadku nawozów nie ma wymogu podawania w oznakowaniu miejsca produkcji, kraju pochodzenia, czy też danych dystrybutora.
 
W tym miejscu należy zaznaczyć, że producent lub inny podmiot wprowadzający do obrotu nie ma obowiązku oznaczania nawozu numerem partii, wobec którego miałoby odbywać się skontrolowanie danego produktu poprzez stronę internetową Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Niemniej jednak, w większości przypadków producenci oraz wprowadzający do obrotu mając na uwadze bezpieczeństwo oraz dobrą praktykę produkcyjną umieszczają dane identyfikacyjne partii (takie jak data produkcji lub indywidualny kod), co umożliwia zweryfikowanie stosownych informacji dotyczących konkretnej partii nawozu. Co więcej, w przypadku nawozów oznaczonych .znakiem "NAWÓZ WE" podaje się określenie typu nawozu, natomiast brak jest wymogu wskazania nazwy handlowej nawozu - nadanie nazwy handlowej jest dobrowolnością. Przepisy ustawy o nawozach i nawożeniu wymagają natomiast podania nazwy handlowej nawozu, w przypadku jeśli ta została nadana, np. w przypadku gdy nazwę określono w decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu.
 
Wobec powyższych informacji, sprawdzenia, czy dany nawóz może być w obrocie dokonuje się podczas działań kontrolnych przeprowadzanych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa. Powyższa weryfikacja polega na zidentyfikowaniu, czy nawozy wprowadzane są do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo, podczas kontroli weryfikacji podlega spełnienie przez nawozy wymagań jakościowych oraz wymagań w zakresie dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń.
 
Podsumowując, na chwilę obecną przepisy nie przewidują, aby producent lub inny podmiot wprowadzający nawóz do obrotu wykazywał informacje o każdej wyprodukowanej partii nawozu organom kontrolnym. Niemniej jednak, w celu identyfikacji, czy dany nawóz nie został podrobiony należy zweryfikować, czy w oznakowaniu zawiera odpowiednie informacje, takie jak dane producenta oraz dane o składnikach nawozowych. Co istotne, nie należy kupować nawozów, które oferowane są w dużo niższej cenie niż nawozy tego samego typu oraz pochodzących z nieznanych źródeł. Podobnie jak w przypadku środków ochrony roślin nabywca nawozów ma możliwość upewnienia się, za pośrednictwem Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, że dany produkt jest bezpieczny.


Tagi:
źródło: