| Autor: redakcja3

Surowe przepisy dla eksporterów ziemniaków do UE

Polskie ziemniaki sprzedawane do Unii Europejskiej są poddane ostrzejszym testom bakteriologicznym niż w innych krajach. Ministerstwo prosi Komisję Europejską o złagodzenie przepisów i przypomina gospodarzom o korzyściach z posiadania tzw. paszportów roślinnych.

Surowe przepisy dla eksporterów ziemniaków do UE
Resort rolnictwa wystąpił z wnioskiem do KE o zmianę zasad prowadzenia badań ziemniaków pod kątem występowania bakterii Clavibacter michiganensis ssp. Sepedonicus (Cms). Obecnie koniecze jest badanie na próbie 400 bulw z każdych wysyłanych 25 ton ziemniaków. Poza tym badania muszą przejść pozostałe partie ziemniaków wysyłane z danego gospodarstwa.

Ministerstwo sugeruje, aby rolnicy stosujący sadzonki kwalifikowane nie musieli badać wszystkich partii ziemniaków, a tylko te, które są przeznaczone do wysyłki. Propozycja ta była omówiona pod koniec marca i została pozytywnie zaopiniowana przez pozostałe państwa członkowskie. Komisją uzależnia jednak ostateczną decyzję od uregulowania przez Polskę kwestii wywożenia z naszego kraju ziemniaków bez wymaganych zaświadczeń. Na nasielenie się tego zjawiska zwracały uwagę inne kraje unijne uczestniczące w rozmowach.

W ocenie obserwatorów, utrzymywanie się tych praktyk, może skutkować całkowitym zakazem wywożenia z Polski bulw ziemniaczanych. Wpływa to niekorzystnie na cały eksport żywności na trudnym i coraz bardziej wymagającym rynku europejskim. Ministerstwo podkreśla, że aby Polska miała swobodny dostęp do rynku unijnego musi dbać o jakość i zdrowotność produktów sprzedawanych do UE. Warunkiem tego jest stosowanie do nasadzeń jedynie bulw o znanej zdrowotności oraz sadzeniaków „kwalifikowanych” wyposażonych w paszport roślinny. 

Natomiast Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że wyprodukowane w Polsce ziemniaki mogą być wprowadzane do obrotu i przemieszczane do innych państw członkowskich UE, jeśli:

- zostały wyprodukowane oraz zapakowane lub też dystrybuowane przez podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców, prowadzanego przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, właściwego ze względu miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu, oraz

- wszystkie ziemniaki w miejscu produkcji, z którego pochodzą przemieszczane bulwy, zostały przebadane przez wojewódzkiego inspektora i uznane za wolne od bakterii Clavibacter machiganensis ssp. sepedonicus.

Przesyłki ziemniaków przemieszczane do innych państw UE powinny być zaopatrzone w:

- zaświadczenie, wydane przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, potwierdzające niewystępowanie bakterii Clavibacter machiganensis ssp. sepedonicus, oraz odpowiednio

- paszport roślin, wydany przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa - w przypadku sadzeniaków ziemniaka, albo

- oznakowanie, zawierające co najmniej numer wpisu do rejestru przedsiębiorców podmiotu, który wyprowadza ziemniaki do obrotu oraz kod statystyczny powiatu, na terenie którego ziemniaki były uprawiane - w przypadku ziemniaków innych niż sadzeniaki (oznakowanie może mieć dowolną formę, np. prostej naklejki lub etykiety).

Przygotowanie i załadunek ziemniaków odbywa się pod nadzorem pracowników wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa, a po dokonaniu załadunku, środek transportu zabezpieczany jest oficjalną plombą PIORiN.

Informacja o każdej przesyłce ziemniaków, przekazywana jest przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa do służby ochrony roślin kraju ich przeznaczenia, która przejmuje dalszy nadzór nad przesyłką.


Tagi:
źródło: