| Autor: redakcja1

Biopaliwa ciekłe

Biopaliwa ciekłe dla transportu są wytwarzane z surowców pochodzenia organicznego, tj. z biomasy lub biodegradowalnych frakcji odpadów.

Biopaliwa ciekłe
Sprawozdawczością statystyczną objęty jest bioetanol, biodiesel, biometanol, biodimetyloeter, bio-ETBE, a więc etylowy trzeciorzędny eter butylu wyprodukowany na bazie bioetanolu, bio-MTBE, czyli metylowy trzeciorzędny eter butylu wyprodukowany na bazie biometanolu. Jako biopaliwa ciekłe mogą być również wykorzystywane naturalne oleje roślinne.
 
Produkty te są stosowane jako biokomponenty dodawane do paliw silnikowych produkowanych z ropy naftowej. Dodatkami najczęściej stosowanymi są: bioetanol, a zatem dodatek do benzyn silnikowych i biodiesel, tj. dodatek do olejów napędowych.
 
Biopłyny są to wytwarzane z biomasy ciekłe paliwa do celów energetycznych innych niż w transporcie, w tym do produkcji energii elektrycznej oraz energii ciepła i chłodu.
 
Według GUS, w latach od 2014 do 2016 r. występował trend zniżkowy krajowego zużycia biopaliw ciekłych ogółem i dopiero w 2018 r. nastąpiło zauważalne zwiększenie się ich zużycia, które wyniosły 93,8% w stosunku do 2016 r. oraz 52,8% w odniesieniu do roku 2017.
 
W latach 2014–2016 r. eksport biopaliw ciekłych systematycznie wzrastał. W 2018 r. nastąpił duży spadek, który wyniósł 50,7% względem roku 2016 oraz 48,1% wobec roku 2017, w tym bioetanolu o 82,8% i biodiesla o 47,8%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!