| Autor: mikolaj

Cena ropy naftowej to tylko 24% ceny paliwa

Cena surowca rafineryjnego, czyli ropy naftowej, stanowi zaledwie 24% ceny benzyny czy oleju napędowego płaconej przez kierowców na stacjach - informuje Polska Izba Paliw Płynnych za FuelsEurope.

Cena ropy naftowej to tylko 24% ceny paliwa
FuelsEurope rozpoczęła kampanię informacyjną w odpowiedzi na pojawiające się zarzuty ze strony konsumentów, że pomimo spadku notowań ropy naftowej w ciągu ostatniego roku o ponad 50%, paliwa staniały na większości europejskich rynków maksymalnie o kilkanaście procent. Udział ropy naftowej w średniej cenie detalicznej paliw w Europie to zaledwie 24% - wskazuje FuelsEurope.

W ponad 3/4 ceny europejskich paliw zdecydowanie największą rolę odgrywają podatki (akcyza i VAT), stanowiące przeciętnie ok. 60% ceny paliw w Unii Europejskiej. Chodzi tu przede wszystkim o akcyzę, która w większości państw europejskich ma stałą wartość kwotową, a nie procentową, jest zatem niezależna od wahań notowań surowca. W Polsce dochodzi do tego jeszcze tzw. opłata paliwowa, zasilająca Krajowy Fundusz Drogowy, który w założeniu ma finansować budowę i remonty dróg.


Organizacja FuelsEurope zrzesza europejskie firmy rafineryjne, w tym PKN Orlen i Grupę Lotos.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!