| Autor: mikolaj

Ceny paliw. Podwyżki w hurcie przełożył się na zwyżki cen na stacjach paliw

W końcówce 33. tygodnia 2016 r. na polskich stacjach benzyna drożeje 5 gr/l a olej napędowy i autogaz o 6 gr/l w porównaniu z notowaniem z 12 sierpnia 2016 r. Jak podała Polska Izba Paliw Płynnych średnie ceny detaliczne paliw w dniu 19 sierpnia br. ukształtowały się na poziomie: 4,11 zł/l - olej napędowy, 4,32 zł/l - benzyna 95-oktanowa i 1,80 zł/l - autogaz.

Ceny paliw. Podwyżki w hurcie przełożył się na zwyżki cen na stacjach paliw

Ceny paliw na stacjach benzynowych

Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. małopolskim: 4,03 zł/l (+6 gr/l od 12 sierpnia). Najdroższy zaś warmińsko-mazurskie i opolskie: 4,18 zł/l.  Największe zmiany to opolskie: +10 gr/l.

Stacje w woj. małopolskim sprzedają też najtańszą benzynę: średnia 4,21zł/l (+3 gr/l); a zachodniopomorskie najdroższą: 4,43 zł/l (+5 gr/l). Największe zmiany to świętokrzyskie: +7 gr/l przy średniej 4,27zł/l.

Na terenie woj. śląskiego jest za to najtańszy autogaz: 1,76zł/l (+7 gr/l). Najdroższy to ponownie zachodniopomorskie: 1,89 zł/l (+4 gr/l). Największe zmiany to śląskie: +7 gr/l.

Ceny paliw na giełdach

Ropa Brent na giełdzie w Londynie kontynuuje trend wzrostowy i w piątek 19 sierpnia br. kosztowała  50,63 USD/b.

Na ceny hurtowe w polskich rafineriach największe oddziaływanie ma jednak nie rynek ropy i walut, lecz mocne wahania na światowych giełdach paliw gotowych. W odniesieniu do rynku europejskiego chodzi o tzw. notowania ARA, czyli średnie ceny zebrane z trzech największych portów przeładunkowych: Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia, gdzie trafiają paliwa importowane na nasz kontynent. Na ARA przez ostatnie 7 dni Pb95 notuje +2,07%, a ON +1,75%.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!