| Autor: redakcja1

Ceny średnie diesla i Pb95 oscylują w okolicy 6 zł/l

W połowie 44-tygodnia 2021 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw odpowiednio 5,98 zł/l i 5,99 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia benzyny wzrosła o 3 grosze, a ON podrożał o 4 grosze na litrze. Obecne poziomy cen paliw są najwyższe w historii.

Ceny średnie diesla i Pb95 oscylują w okolicy 6 zł/l
Tymczasem w hurcie ostatni tydzień (28.10-04.11.2021) przyniósł kolejny, tym razem 4-groszowy, wzrost cen popularnej 95-ki, ale cena hurtowa diesla spadła o 5 groszy na litrze. Mimo ostatniej przeceny diesla w cenniku hurtowym, cena ta ciągle przewyższa o kilkanaście groszy średnią cenę płaconą przy dystrybutorach (ujemna marża detaliczna). Średnia marża stacji ze sprzedaży Pb-95 od miesiąca oscyluje wokół zera. Zjawisko ujemnej lub zerowej marży detalicznej wynika z działań prowadzonych przez Orlen i Lotos, które to koncerny dyktują ceny na pozostałych stacjach paliw.

Paliwa drożeją śladem wzrostów giełdowych notowań ropy naftowej. Decydujący wpływ na ceny ma rosnący popyt światowy przy ograniczonym wydobyciu surowca w USA i OPEC. Notowaniom ropy sprzyjają rekordowo wysokie ceny gazu i innych nośników energii. Na pocieszenie kierowców trzeba zauważyć, że na rynku ropy pojawiła się właśnie korekta spadkowa w wyniku której notowania odmiany Brent spadły poniżej 83 usd/b. Na niekorzyść kierowców działa jednak utrzymujący się na wysokim poziomie (mimo ostatnich podwyżek stóp procentowych w Polsce) kurs dolara amerykańskiego wobec złotego.

Ceny średnie paliw w detalu: 03-11-2021 / zmiana tygodniowa:

• Pb98: 6,21 zł/l (+3 gr/l);
• Pb95: 5,98 zł/l (+4 gr/l);
• ON: 5,99 zł/l (+2 gr/l);
• LPG: 3,21 zł/l (+2 gr/l).Tagi:
źródło: