Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Dalsze spadki cen w hurcie paliw

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zmiany w ofercie PKN Orlen i Grupy Lotos to odzwierciedlenie bardzo niestabilnej sytuacji na...

Zmiany w ofercie PKN Orlen i Grupy Lotos to odzwierciedlenie bardzo niestabilnej sytuacji na światowych rynkach paliwowych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny paliw w hurcie

Po tym, jak na przełomie września i października benzyna i olej napędowy zdrożały przeszło 150 zł/m3, w wyniku czego w czwartek, 20 października ON po raz pierwszy w tym roku stał się w hurcie droższy od benzyny, dziś polskie rafinerie obniżyły cenę benzyny średnio o 15 zł/m3, a oleju napędowego o 37 zł/m(netto w temp.ref.15°C). W porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca Pb95 jest tańsza o 38 zł/m3 [Pb98 o 33 zł/m3], a olej napędowy o 49 zł/m3.

 
Jak wskazuje Polska Izba Paliw Płynnych, w porównaniu z 12 lutego, czyli tegorocznym „dołkiem cenowym”, kiedy mieliśmy na stacjach najtaniej, Pb95 w hurcie jest jednak nadal droższa prawie 15%, a olej napędowy ponad 17% (olej napędowy do celów grzewczych [ONG] +27%!).
 
W praktyce oznacza to, że dziś operator stacji paliw, kupując w polskich rafineriach benzynę, płaci za nią ok. 56 gr/l brutto więcej, a za olej napędowy 51 gr/l brutto więcej.
W wyniku intensywnych wahań hurtu polskich rafinerii (zmiany praktycznie codziennie, czasem również w niedzielę czy jak ostatnio - święta), motywowanych zmianami rynków światowych (tzw. ceny ARA), średnia marża detaliczna stacji ukształtowała się w okresie 01.01-02.11 2016 r. na poziomie 1,8% ceny litra paliwa.
 
Wg agencji Bloomberg benzyna na giełdzie w Londynie notuje przez ostatnie 7 dni  -3%, a olej napędowy -8%. Nie niweluje to jednak ostatnich wzrostów - w okresie 07.09-19.10.2016 benzyna odnotowała bowiem wzrost prawie 12-proc. Olej napędowy w tym czasie drożał ponad 13%. Jak z kolei podaje Polska Agencja Prasowa, przez ostatni rok na rynku ARA benzyna zdrożała 26,60%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Sprzedawali wodę zamiast oleju napędowego
 • Sprzedawali wodę zamiast oleju napędowego

  Policjanci z Zamościa zatrzymali oszustów, którzy zamiast oleju napędowego sprzedawali wodę. Na chwile obecną zostało ustalonych 13 pokrzywdzonych, którzy przez działalność nieuczciwych...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl