| Autor: redakcja1

Diesel z USA pojawił się na ukraińskich stacjach paliw

Firma Ukrpaletsistem (UPG) przyjęła w porcie w Hamburgu dostawę 100 tys. ton oleju napędowego ze Stanów Zjednoczonych, skąd paliwo odbierane jest tankowcami o nośności 30 tys. ton i transportowane do terminala w Polsce. Pod koniec 2022 roku grupa UPG ogłosiła przejęcie aktywów polskiej spółki Baltchem SA Zakłady Chemiczne, która jest właścicielem dwóch terminali morskich na terenie RP do przeładunku i magazynowania produktów ropopochodnych.

Diesel z USA pojawił się na ukraińskich stacjach paliw
Ukrpaletsistem (UPG) nie ujawnia szczegółów handlowych, ale zaznacza że ​​doświadczenia z pierwszych dostaw wskazują na perspektywy kontynuacji dostaw.
 
- Obecnie w Europie sytuacja jest bardzo dobra, są duże zapasy, jest tendencja do obniżania cen. Ale postaramy się zwiększyć podaż amerykańskiego produktu ze względu na wygodę logistyczną pracy  z tymi partiami i korzystne ceny – powiedziała UPG. Dodali też, że na stacje benzynowe UPG trafił już amerykański diesel.
 
- O ile pamiętam, to pierwszy przypadek w historii amerykańskich produktów naftowych, które trafiły do ​​nas. To bardzo symboliczne wydarzenie, bo pokazuje, jak w wyniku antyrosyjskich sankcji zmienia się rynek Ukrainy i Europy. To najlepsza ilustracja obalenia mitów o nierzeczywistości życia bez rosyjskich produktów naftowych – skomentował Serhij Kujun, dyrektor Grupy Konsultingowej A-95 .

Grupa spółek UPG prowadzi sieć stacji paliw, która liczy obecnie 81 jednostek. Według wyników z 2022 roku UPG stał się drugim co do wielkości importerem oleju napędowego, a w ostatnich latach jednym z największych hurtowych sprzedawców oleju napędowego.


Tagi:
źródło: