| Autor: redakcja1

Dwa główne paliwa oddalają się w górę od poziomu 6 zł/l

W połowie 47-tygodnia 2021 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 6,04 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia benzyny wzrosła o 3 grosze, a ON podrożał o 2 grosze na litrze. Ceny detaliczne paliw zaliczają każdego tygodnia nowe historyczne maksima.

Dwa główne paliwa oddalają się w górę od poziomu 6 zł/l
Tymczasem w hurcie ostatni tydzień (18-25.11.2021) przyniósł 12-groszowy spadek cen popularnej 95-ki, ale 4-groszowy wzrost ceny diesla, który taniał w hurcie wcześniej. Oznacza to, że stacje paliw zaczęły przyzwoicie zarabiać na sprzedaży benzyny i tylko minimalnie na sprzedaży ON (dodatnia marża modelowa).

Średnia marża stacji ze sprzedaży Pb-95 przez 5 tygodni oscylowała wokół zera, by wystrzelić w ostatnich dwóch tygodniach do blisko 25 groszy na litrze. W przypadku ON przez 7 tygodni marża stacji była mocno ujemna i dopiero w ostatnim tygodniu wróciła na minimalny plus. Zjawisko ujemnej lub zerowej marży detalicznej wynika z działań stabilizujących prowadzonych przez Orlen i Lotos, które to koncerny dyktują ceny na pozostałych stacjach paliw.

Na stacjach paliwa drożeją mimo, że ropa Brent jest o ok. 5% tańsza w stosunku do 3-letnich maksimów z przełomu października i listopada. Na niekorzyść kierowców działa teraz rosnący kurs dolara amerykańskiego wobec złotego.

Zadaniem rządu przed Świętami Bożego Narodzenia paliwa powinny stanieć za sprawą obniżenia od 20-grudnia akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Tyle tylko, że w przypadku ON akcyza jest już na minimalnym wymaganym przez KE poziomie, a w przypadku Pb-95 może być obniżona o tylko 7 gr/l. Rząd nie będzie też pobierał 8-groszowej (netto) opłaty emisyjnej w tym okresie. Dodatkowo stacje paliw zostaną od nowego roku zwolnione z podatku handlowego od paliw, też na 5 miesięcy. Powinno to przynieść obniżkę cen na stacjach pod koniec grudnia o ile oczywiście mocno nie podrożeje ropa.

 
 
Ceny średnie paliw w detalu: 24-11-2021 / zmiana tygodniowa:
• Pb98: 6,32 zł/l (+2 gr/l);
• Pb95: 6,04 zł/l (+3 gr/l);
• ON: 6,04 zł/l (+2 gr/l);
• LPG: 3,39 zł/l (+5 gr/l).


W ciągu roku ceny, zarówno w hurcie, jak i na stacjach paliw wzrosły o 38-46%

W skali 2020 roku średnie marże detaliczne były wyjątkowo wysokie i osiągnęły poziom 25 groszy na litrze Pb95 i 24 grosze na litrze ON. Oznacza to, że stacje paliw zarobiły na sprzedaży każdego litra Pb95 o 37% więcej, a w przypadku ON, aż 124% więcej od średniej z lat 2017-2019.


Tagi:
źródło: