| Autor: redakcja1

Hamuje wzrost światowego popytu na biodiesel

Jak wynika z prognoz FAO, opublikowanych w maju br., globalne zużycie olejów roślinnych i tłuszczów w sezonie 2014/2015 wzrośnie o 2,5% w odniesieniu do sezonu wcześniejszego, a zatem do blisko 204 mln t. Zwyżka ta będzie mniejsza niż w poprzednich latach, głównie z uwagi na wyhamowanie popytu na biodiesel - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Hamuje wzrost światowego popytu na biodiesel

Produkcja biodiesla

Zdaniem ekspertów FAO, w UE będącej w czołówce światowych producentów i konsumentów biodiesla, obowiązkowy udział biokomponentów w zużyciu paliw płynnych pozostaje niezmienna. W niektórych krajach promowane są alternatywne surowce do produkcji biodiesla, takie jak zużyte oleje.

 

W regionach, gdzie zapotrzebowanie na biopaliwa w mniejszym stopniu opiera się na wymogach prawnych, a w większym na relacjach cenowych biopaliw i paliw kopalnych, gdzie zniżka globalnych cen ropy naftowej i spadek konkurencyjności cenowej biodiesla przyczyniły się do obniżenia zapotrzebowania na biopaliwa, a w konsekwencji na oleje roślinne. Dotyczy to głównie Indonezji, Malezji i Argentyny.

 

Niektóre kraje, aby utrzymać zapotrzebowanie na oleje czy tłuszcze, podjęły działania mające na celu wprowadzenie nowych mechanizmów wsparcia i wzrost poziomu zużycia biodiesla. Na te kroki zdecydowały się m.in. Argentyna, Brazylia i Indie. Podjęcie podobnych działań rozważają takie państwa, jak Filipiny i Korea.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!