| Autor: redakcja1

Lipiec przyniósł przeceny na rynku paliw

W połowie 26-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 7,742 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 8 groszy na litrze, a cena diesla obniżyła się o 15 groszy na litrze.

Lipiec przyniósł przeceny na rynku paliw
W tym samym czasie autogaz potaniał średnio o 4 grosze, do 3,45 zł/l.

W hurcie w tygodniu kończącym się 6-go lipca ceny benzyny 95-oktanów obniżyły się o 22 brosze, a ON potaniał o 13 groszy na litrze. Jest to efekt olbrzymiej przeceny na rynku ropy (do ok. 100 usd/b Brent), który zniwelowany został częściowo przez osłabienie złotego wobec dolara (do ok. 4,70 zł/usd). 

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są często znacznie tańsze, a to za sprawą 30/40-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen dla uczestników programu lojalnościowego. W odpowiedzi na promocję Orlenu kolejne stacje wprowadzają obniżki cen paliwa. Rabaty zaproponował Lotos i BP, a ostatnio do tego grona dołączyła sieć stacji Moya.

Pozostałe stacje czekają, ale będą zapewne musiały obniżyć ceny przy i tak już skromnych, a czasem ujemnych marżach. O ile koncerny zagraniczne poradzą sobie jakoś, to działania państwowego giganta są delikatnie mówiąc kłopotliwe dla stacji prywatnych, których udział na rynku wynosi około 50%, a zarabiają wyłącznie na sprzedaży paliw.

Ceny średnie paliw w detalu: 06-07-2022 / zmiana tygodniowa:
• Pb98: 8,33 zł/l (-12 gr/l);
• Pb95: 7,74 zł/l (-8 gr/l);
• ON: 7,74 zł/l ( -15 gr/l);
• LPG: 3,45 zł/l (-4 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

W hurcie (PKN Orlen) cena benzyny spadły do ok. 7,50 zł/l z VAT, po spadku o 60 groszy groszy z historycznych maksimów zaliczonych w I tygodniu czerwca. Tymczasem diesel w czerwcu drożał do poziomów ok. 7,84 zł/l (z VAT) w dniu 27-czerwca, by spaść w kolejnych dziesięciu dniach do 7,61 zł/l (z VAT).


Tagi:
źródło: