| Autor: mikolaj

Mniej biodiesla w 2015 r.

W 2015 roku globalna produkcja biodiesla może się zmniejszyć o 4,9% do około 29 mln ton. Produkcja powinna zmniejszyć się zatem o około 1,5 mln ton wobec 2014 roku. Jest to również pierwszy spadek z roku na rok wobec stałego przyrostu średnio o 2,5 mln ton rocznie w poprzedzającej dekadzie.

Mniej biodiesla w 2015 r.

Produkcja biodiesla

Spadek produkcji odbija się na redukcji popytu na olej sojowy oraz palmowy, czyli ważne surowce do produkcji biodiesla. Ten spadek popytu znajduje odzwierciedlenie w cenach olejów: palmowego oraz sojowego, które w sierpniu znalazły się na poziomie najniższym od ponad 6 lat. Istotny spadek dotyczy Unii Europejskiej, gdzie prognozowana jest redukcja produkcji o 0,4 mln ton do 11,6 mln ton. Istotny spadek wytwarzania o 0,75 mln ton dotknie również Argentynę do poziomu 1,8 mln ton (jakkolwiek Argentyna zwiększyła mandat dla 2015 roku, to jednak przewiduje się spadek produkcji pod wpływem redukcji eksportu.), Indonezję o 0,75 mln ton do 2,1 mln ton oraz Tajlandię do 0,9 mln ton. Równolegle wzrost produkcji prognozowany jest w Brazylii tj. o 0.45 mln ton do 3,5 mln ton oraz USA o 0,14 mln ton do 4,4 mln ton.

Jak podaje FAMMU/FAPA, od końca 2014 roku globalne ceny paliw kopalnych spadają i wpływają pośrednio na ceny olejów roślinnych, których ceny mogą podążać za spadkiem cen energii na skutek niekonkurencyjnej wartości (wobec paliw kopalnych). Wówczas mieszanie ropy z olejami roślinnymi staje się nieopłacalne. Skutkiem spadku popytu na oleje roślinne jest utrata ogromnego segmentu rynku, szczególnie dla eksportów biodiesla jak np. Argentyny czy Indonezji.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!