| Autor: redakcja1

Na stacjach paliw ceny ustabilizowały się

W połowie 40-go tygodnia 2020 za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,44 zł/l, a za ON 4,37 zł/l.

Na stacjach paliw ceny ustabilizowały się
Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena najpopularniejszej z benzyn spadła o symboliczny grosz, a cena średnia diesla (też Pb98 i LPG) nie zmieniła się. Tymczasem światowe ceny ropy straciły w ciągu tygodnia połowę wybicia z tygodnia kończącego się 18-go września. Niestety w tym samym czasie wzrósł mocno kurs dolara do złotego niwelując efekt taniejącej ropy.
 
Ceny paliw w hurcie rosną. W ostatnim tygodniu (24-30.09.2020) PKN Orlen podniósł o 2,5 gr/l cenę hurtową Pb95 i o prawie 6 gr/l cenę diesla. Na szczęście dla kierowców średnie ceny paliw praktycznie nie zmieniły się, a to oznacza zmniejszenie wywindowanych wcześniej marż detalicznych.
 
Wysokie marże średnie stacji paliw powodują, że widoczne są bardzo duże różnice cen na najtańszych i najdroższych stacjach paliw. Warto zatem szukać tanich stacji zlokalizowanych najczęściej przy centrach handlowych. Ceny diesla poniżej 4,0 zł/l nie są tam rzadkością. Te najtańsze stacje sprzedają paliwo w cenie zbliżonej do oficjalnych cen w hurcie, czyli bazują tylko na upustach od ceny hurtowej.
 
Ceny średnie paliw w detalu: 30-09-2020/zmiana tygodniowa:
• Pb98: 4,77 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,44 zł/l (-1 gr/l);
• ON: 4,37 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l (0 gr/l).


Rynek ropy:
 
Odradzający się globalny popyt na ropę wyhamował w ostatnim czasie, a II fala pandemii koronawirusa może go jeszcze bardziej ograniczyć. Za część rosnącego popytu odpowiadały Chiny, które gromadziły zapasy taniego surowca. Teraz Państwo Środka importuje ropę tylko na bieżące potrzeby. Strona popytowa budzi coraz większe obawy inwestorów na giełdowym rynku ropy. Tymczasem kraje OPEC+ zwiększyły wydobycie ropy od początku sierpnia. Po okresie huraganów przywrócone też zostało wydobycie w Zatoce Meksykańskiej.    
 
Co ciekawe kapitał spekulacyjny już od drugiego tygodnia sierpnia systematycznie redukował swoje długie pozycje w ropie, a największa (od)sprzedaż kontraktów miała miejsce w tygodniu kończącym się 8-go września. Wtedy to właśnie doszło do kilkunastoprocentowej przeceny na rynku ropy. Jednak kolejne dwa tygodnie (kończące się 15 i 22-go wrzenia) przyniosły powrót do spekulacyjnych zakupów (huragany nawiedziły Zatokę Meksykańską), a to skutkowało odbiciem notowań w górę. Dopiero później fundusze hedgingowe ponownie sprzedawały i najprawdopodobniej sprzedają kontrakty na ropę. Ceny ropy WTI i Brent oscylują teraz (30.09.2020) w okolicy 40 USD/b i są najniższe od połowy września.

Ceny paliw w hurcie:
 
W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 30-września 2020) przyniósł 2,5-groszowy wzrost ceny Pb95 (+8 gr/l tydzień wcześniej) i blisko 6-groszowy wzrost cen oleju napędowego (+4 gr/l tydzień wcześniej).
 
Cena średnia obu wymienionych paliw na stacjach nie zmieniła się lub zmieniła nieznacznie, dzięki czemu ich marże (średnie) ze sprzedaży obniżyły się.
 
W połowie 40-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 spadła do 16 gr/l (z 19 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON do 33 gr (z 38 gr/l - tydzień wcześniej). Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!