| Autor: redakcja1

Na stacjach paliw średnia cena diesla spadła wreszcie poniżej 5 zł

Litr najpopularniejszej benzyny Pb95 kosztuje teraz średnio 4,75 zł, czyli 4 grosze mniej niż przed tygodniem.

Na stacjach paliw średnia cena diesla spadła wreszcie poniżej 5 zł
Sześciogroszowy spadek ceny średniej zanotował olej napędowy, wyceniony na 4,99 zł/l. Nadal różnice cenowe między najtańszymi i najdroższymi stacjami są olbrzymie, a uśrednione marże detaliczne wysokie.
 
Dla przykładu w 3 tygodniu stycznia 2018 roku średnia marża stacji paliw wyniosła 16 gr/l oleju napędowego i 22 gr/l Pb95.
 
Teraz jest to 22 gr/l ON i 40 gr/l Pb95.
 
Rynek ropy:
 
Ropa mocno podrożała w pierwszej dekadzie stycznia, po tym jak w okolicy Świąt Bożego Narodzenia jej notowania spadły do długoterminowych minimów. Spadki trwały 3 miesiące i obniżyły notowania ropy o 40%. Na początku roku cena surowca odrobiła już ok. 1/3 wcześniejszej przeceny, ale ostatni tydzień przyniósł lekką korektę i wyhamowanie wzrostów.
 
Aktualnie ropa Brent wyceniana jest na ok. 61 dolarów za baryłkę, a ropa WTI na 57 dolarów za baryłkę. Są to poziomy odpowiednio o 7,5% (Brent) - 13% (WTI) niższe niż rok temu.
 
Konflikt gospodarczy dwóch największych gospodarek świata (USA-Chiny) zagraża wzrostowi gospodarczemu i wywiera presję na ceny ropy. Ale niskie ceny wyhamowały opłacalność wydobycia ropy łupkowej w USA, przez co liczba odwiertów przestała rosnąć, a wydobycie dzienne utrzymuje się już od 2 miesięcy w okolicy 11,7 mln baryłek (historyczny rekord). Czynnikiem prowzrostowym na rynku ropy jest ograniczenie wydobyci surowca przez kraje OPEC i Rosję z początkiem tego roku oraz werbalne zapewnienia Arabii Saudyjskiej o możliwości dalszych ograniczeń podaży.


Tagi:
źródło: