| Autor: redakcja1

Od 12 października 2018 r. nowe oznaczenia odmierzaczy paliwowych na wszystkich stacjach

Od 12 października 2018 r. wszystkie odmierzacze na stacjach paliw w całym kraju muszą być specjalnie oznaczone, nowymi etykietami, informującymi o zawartości biokomponentów [np. B7, E5] - zgodnie z polską implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2014/94/UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.

Od 12 października 2018 r. nowe oznaczenia odmierzaczy paliwowych na wszystkich stacjach
Wbrew sensacyjnym doniesieniom medialnym nie znikną oznaczenia „benzyna”, "olej napędowy”, ON”, „Pb95”, „Pb98”. Nie będą też „zakazane” nazwy marketingowe, np. „Verva", „Ultimate, „Dynamic", „Power", „Gold", „Excellium", "Drive" itd. W głównej mierze oznaczenia te odnoszą się bowiem do zawartości biokomponentów (bioetanolu w benzynie i FAME w dieslu). Wprawdzie stacje paliw i tak od dłuższego już czasu miały obowiązek informowania klientów o zawartości bio w sprzedawanych paliwach, lecz do wielu z nich to nie docierało.
 
Unijna Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE odnosi się do rozwoju ogólnounijnej infrastruktury paliw alternatywnych. Dyrektywa ta wychodzi naprzeciw przyszłym potrzebom dotyczącym zapewnienia szerszego dostępu do paliw alternatywnych oraz zawiera wymóg, zgodnie z którym nowe pojazdy i wszystkie odmierzacze paliw na stacjach/ stacje ładowania będą musiały być oznaczone etykietami, by umożliwić kierowcom łatwiejszy dobór paliwa, odpowiedniego dla danego rodzaju pojazdu. Informacje te są już wprawdzie w instrukcjach obsługi pojazdów oraz są umieszczone przy korkach i klapkach wlewu paliwa, jednak nie były do tej pory zharmonizowane w całej Europie. Dyrektywa ustanawia wdrożenie nowego, jednoznacznego i zharmonizowanego zestawu etykiet paliwowych.
 
Etykiety pojawią się:
  • na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach bezpośrednio w pobliżu korków/klapek wlewu paliwa, a także w instrukcji użytkowania pojazdów. W przypadku nowszych pojazdów etykiety mogą się również pojawić w instrukcji obsługi w wersji elektronicznej dostępnej w systemie audionawigacyjnym;
  • na wszystkich ogólnodostępnych stacjach tankowania pojazdów na odmierzaczach paliw oraz na pistolecie odmierzacza;
  • w punktach sprzedaży pojazdów.
Nad wzorami i formatem nowych etykiet zgodnie z ogólnymi wytycznymi Dyrektywy 2014/94/UE pracował zespół zadaniowy w ramach Komitetu Technicznego 441 (TC441) CEN (Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego). Wśród jego członków byli unijni eksperci z branży samochodowej i paliwowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentujących konsumentów, krajowych organów normalizacyjnych, rządów państw UE oraz Komisji Europejskiej. Parametry techniczne oraz rozmiary nowych etykiet zgodne są z normą EN16942.
 
Od 12 października etykiety muszą znaleźć się na wszystkich odmierzaczach paliw oraz ich pistoletach. Etykiety na pistoletach oraz odmierzaczach mają takie same wzory jak na samochodach i w instrukcjach obsługi pojazdów, mają jedynie inny rozmiar minimalny:
  • pojazdy (w sąsiedztwie korka/klapki wlewu paliwa): minimum 13 mm średnicy;
  • stacje paliw: minimum 30 mm średnicy na odmierzaczu.
Etykiety w punktach tankowania paliwa mogą zawierać dodatkowe informacje [np. nazwy marketingowe], zgodnie z wymogami krajowymi oraz w miejscowym języku.
 
Jako że jest to termin osiągnięcia zgodności z przepisami, producenci pojazdów oraz operatorzy stacji paliw (np. PKN Orlen) rozpoczęli wprowadzanie etykiet w okresie przejściowym przed tą datą.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!