| Autor: redakcja1

Paliwa dalej tanieją

Ostatniego dnia maja, w 22. tygodniu 2017 r. wszystkie paliwa (ON, Pb95, LPG) na polskich stacjach potaniały o 3 gr/l w porównaniu ze średnią z 24 maja br.

Paliwa dalej tanieją

Średnie ceny paliw na stacjach benzynowych
 

W efekcie, jak informuje Polska Izba Paliw Płynnych, średnie detaliczne ceny paliw na polskich stacjach w dniu 31maja 2017 r. ukształtowały się na poziomie:
- olej napędowy - 4,30 zł/l,
- benzyna 95-oktanowa – 4,49 zł/l,
- benzyna 98-oktanowa - 4,83 zł/l,
- autogaz - 1,99 zł/l.

Tym samym ceny detaliczne Pb95 są niższe o 6 gr/l niż przed rokiem (notowanie z 31 maja 2016 r.), olej napędowy jest droższy o 5 gr/l; a LPG o 38 gr/l.

 
Spekulacje związane z czynnikami makroekonomicznymi na rynkach światowych – przede wszystkim o cięciach wydobycia przez OPEC i Rosję – są bilansowane wydobyciem ze źródeł alternatywnych (m.in. perspektywą eksploatacji przez Chiny złóż podmorskich klatratu metanu) i informacjami o rosnących zapasach. Zarówno ropa naftowa, jak i paliwa gotowe na rynkach światowych notują więc trend spadkowy.
 
Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. śląskim: 4,24 zł/l (-1 gr/l przez ostatni tydzień); najdroższy zachodniopomorskie: 4,39 zł/l (-14 gr/l). Największe zmiany tego tygodnia to pomorskie: -6 gr/l, przy średniej 4,29 zł/l.
 
Stacje dolnośląskie mają najtańszą benzynę: średnia 4,41 zł/l (-6 gr/l – to zarazem największe zmiany tego tygodnia); najdroższą zaś zachodniopomorskie: 4,56 zł/l (-2 gr/l).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!