Po decyzji OPEC mocno wzrosły ceny paliw w hurcie. Na stacjach na razie tylko nieznacznie w górę

W piątek 2 grudnia 2016 r. w polskich rafineriach benzyna podrożała średnio o 124 zł/m3, a olej napędowy o 43 zł/m3. To efekt porozumienia krajów OPEC w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy, co przełożyło się na wzrost ceny surowca na światowych giełdach. Zakupom polskich rafinerii nie sprzyja też słabnąca bardzo mocno złotówka.

Po decyzji OPEC mocno wzrosły ceny paliw w hurcie. Na stacjach na razie tylko nieznacznie w górę

Ceny paliw

Zmiany na światowych rynkach surowcowo-walutowych, a zarazem zmiany w hurcie paliwowym polskich rafinerii w najbliższym czasie mogą przełożyć się na korektę tych wzrostów. O wszystkim zadecyduje dzisiejsze zamknięcie giełdy w Londynie (czyli ukształtowanie się referencyjnych tzw. cen ARA) oraz w konsekwencji tego zmiany cenników hurtowych, jakie wprowadzą w sobotę rafinerie płocka PKN Orlen i gdańska Grupy LOTOS.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Polską Izbę Paliw Płynnych, średnie detaliczne ceny paliw 2 grudnia 2016 r. ukształtowały się na poziomie:
4,43 zł/l - olej napędowy,
4,56 zł/l - benzyna 95-oktanowa,
2,25 zł/l - autogaz.

Na koniec 48. tygodnia 2016 r. na polskich stacjach olej napędowy drożeje 3 gr/l,  benzyna o 2 gr/l i  autogaz o 2 gr/l (wobec notowania z 25 listopada).

Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. śląskim: 4,36 zł/l (+2 gr/l od 25 listopada); najdroższy zaś lubuskie: 4,48/l (+2 gr/l) .Największe zmiany przez ostatnie 7 dni to małopolskie (+6 gr).

Stacje śląskie mają też najtańszą benzynę: średnia 4,48 zł/l (+3 gr/l); a zachodniopomorskie najdroższą: 4,67 zł/l (+3 gr/l ).  Największe zmiany to dolnośląskie i kujawsko-pomorskie (+4gr/l).

Najtańszy autogaz to woj. świętokrzyskie: 2,21 zł/l (b.z.); a najdroższy tradycyjnie zachodniopomorskie: 2,30 zł/l (+3 gr/l). Największe zmiany tego notowania to dolnośląskie: +6 gr/l, przy średniej 2,27 zł/l.



Tagi:
źródło: