Praktyczne aspekty nowelizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych w kontekście implementacji Dyrektywy 2009/28/WE [video]

W dniu 17 października br. w Warszawskim Centrum EXPO XXI miała miejsce druga Konferencja na Temat Biopaliw pt. "Biopaliwa. Jaka przyszłość krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów?".

Celem konfenecji zorganizowanej orzez Krajową Izbę Biopaliw, była promocja wykorzystania krajowego potencjału biomasy pochodzenia rolniczego w produkcji odnawialnych paliw transportowych oraz poszerzenie wiedzy uczestników na temat najbardziej aktualnych problemów sektora biopaliw. Podczas spotkania wyjaśniono takie zagadnienia jak: zmiany w prawodawstwie krajowym związane z implementacją Dyrektywy 2009/28/WE, kryteria zrównoważonego rozwoju i systemy certyfikacji biopaliw, pośrednia zmiana użytkowania gruntów (ILUC), potencjalne wykorzystanie biogazu rolniczego w transporcie, krajowy rynek surowcowy do produkcji biokomponentów.
 

Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia Pana Tomasza Pańczyszyna, który przybliżył praktyczne aspekty nowelizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych  w kontekście implementacji Dyrektywy 2009/28/WE. Ekspert Departamentu Energetyki Odnawialnej opowiedział m.in. o: rejestrach wytwórców biokomponentów, podmiotów sprowadzających, certyfikacji biokomponentów - surowców do ich wytwarzania, jednostkach certyfikujących, wymogach ograniczenia gazów cieplarnianych, różnicach pomiędzy poświadczeniem a świadectwem certyfikacji biokomponentów, producentach rolnych (self declaration), zadaniach podmiotów zajmujących się certyfikacją oraz o dacie wejścia w życie ustawy, która na początku grudnia powinna pojawić się w Sejmie RP.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się wystąpieniem Tomasza Pańczyszyna w tym temacie oraz dr inż. Lecha Kempczyńskiego, który na tej samej konferencji opowiedział o sektorze biopaliw z punktu widzenia krajowego przemysłu olejarskiego i rynku roślin oleistych (obejrzyj).
 


Tagi:
źródło: