| Autor: redakcja1

Światowa produkcja biodiesla przekroczy poziom 31 mln ton

Po spadku zaobserwowanym w 2015 r., w 2016 r. globalna produkcja biodiesla najprawdopodobniej wzrośnie do rekordowych 31,1 mln ton. W odniesieniu do 2015 r. będzie wyższa o 1,9 mln ton, w porównaniu jednak do 2014 r. zwiększy się jedynie o 60 tys. ton - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Światowa produkcja biodiesla przekroczy poziom 31 mln ton

Produkcja biodiesla

W ocenie Oil World, wpływ na wielkość produkcji będą miały głównie wymogi prawne w zakresie stosowania biodiesla w niektórych krajach. Dobrowolne wykorzystanie biodiesla raczej nie zwiększy się istotnie z uwagi na przewidywane utrzymanie niskich cen ropy naftowej przy oczekiwanym umocnieniu cen olejów roślinnych, które będzie wynikiem mniejszego wzrostu ich globalnej produkcji w sezonie 2015/2016 niż w sezonach poprzednich.
 
W skali regionu, zwyżka produkcji biodiesla spodziewana jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, z 4,9 mln t w 2015 r. do 5,25 mln t w 2016 r. Zdaniem analityków BGŻ BNP Paribas, przyczyni się do tego wzrost wymogu wykorzystania biodiesla w tym kraju. Zdaniem ekspertów Oil World, rosnący popyt zostanie pokryty zwyżką produkcji amerykańskiej, ale też większym importem, głównie z Argentyny, Indonezji i Singapuru.
 
Produkcja biodiesla ma wzrosnąć w Brazylii z 3,48 mln t do 3,96 mln t w 2016 r. i Argentynie z 1,9 mln t w 2015 r. do 2,05 mln t. W Brazylii olej napędowy sprzedawany jest z 7 proc. domieszką  biokomponentów (B7), ale w przypadku sektora rolnego i transportu udział ten może zostać zwiększony do 20% (B20).
 
Natomiast w Argentynie od 2014 r. wskaźnik ten kształtuje się w granicy 10% w sektorze transportu (B10). Jak zaznacza Oil World, nowy rząd argentyński, w celu zwiększenia zużycia biodiesla, może wprowadzić olej napędowy z 20 proc. domieszką biododatków (B20) w obrębie transportu publicznego oraz w rolnictwie.
 
W Indonezji przewidywana jest zwyżka produkcji biodiesla z 1,6 mln t w 2015 r. do 2,55 mln t w 2016 r., z uwagi na planowane wzrostu zawartości biokomponentów w oleju napędowym z 15% do 20% (z B15 do B20). Zakładając jednak zwiększenie cen surowców do produkcji biodiesla, plany te mogą zostać nie w pełni zrealizowane.
 
Z kolei w Unii Europejskiej, która jest głównym globalnym konsumentem i producentem biodiesla, oczekiwany jest spadek jego produkcji z 11,6 mln t do 11,5 mln t. Według ekspertów Oil World, spadek produkcji w UE będzie związany z decyzją następnych członkowskich o odchodzeniu od celów ilościowych w obrębie biopaliw. Takie trendy obserwowane były już w minionym roku w Niemczech, gdzie podjęto decyzję o odejściu od celów ilościowych dotyczących zawartości biokomponentów w paliwach, według wartości opałowej, na rzecz celów związanych z redukcją gazów cieplarnianych.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!