| Autor: redakcja1

Stacje paliw mają swoje "żniwa cenowe"

W tygodniu kończącym się 12-go lutego 2020 spadły lekko ceny średnie benzyn i LPG. Kilkugroszowa przecena Pb95 miała miejsce 4 tydzień z rzędu.

Stacje paliw mają swoje
Cena średnia ON nie zmieniła się, po tym jak potaniał on o symboliczne 5 groszy w ciągu 3 tygodni poprzednich. W konsekwencji w połowie 7-tygodnia nowego roku za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić średnio 4,89 zł/l, a za ON 5,12 zł/l. Co ciekawe ropa jest teraz wyjątkowo tania, a wyceny giełdowe ropy Brent oscylują wokół poziomu 55 usd/baryłkę (13-miesięczne minima).
Oznacza to spadek o 1/5 od maksimów z I dekady stycznia. W ostatnich tygodniach epidemia koronawirusa szerząca się w Chinach wywierała silną presję spadkową na notowania surowca (ograniczenie popytu).
Stabilizacja notowań giełdowych ropy (na niskim poziomie) przyniosła wyhamowanie spadków cen w hurcie w minionym tygodniu. Jednak wcześniejsze zdecydowane przeceny sprowadziły mocno w dół poziom cen hurtowych. Dla przykładu PKN Orlen obniżył w ciągu trzech tygodni poprzedzających ceny hurtowe Pb95 o 16, a ON o 25 groszy na litrze. Mimo to skala spadków cen w hurcie była dużo niższa niż przecen na rynku ropy. Wzrosły zatem mocno marże rafineryjne z przerobu ropy.
Stacje paliw mają swoje żniwa !!!
Tylko symboliczne spadki cen na stacjach (lub ich brak) oznaczają wzrost marży na sprzedaży paliw do olbrzymich rozmiarów. W 6-tygodniu tego roku marża modelowa wzrosła dla Pb95 do 30 groszy, a w przypadku ON do 46 groszy na litrze. Do tego należy doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców.
 
Ceny średnie paliw w detalu: 12-02-2020 / zmiana tygodniowa:
• Pb98: 5,23 zł/l (-3 gr/l);
• Pb95: 4,89 zł/l (-3 gr/l);
• ON: 5,12 zł/l (0 gr/l);


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!