| Autor: redakcja1

Policja rozbiła szajkę handlarzy nielegalnym paliwem

Dzięki współpracy pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. i Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie Wlkp. zatrzymano trzy osoby, w tym głównego organizatora przestępczego procederu wyłudzania podatków na wielką skalę. Ustalono, że grupa przestępcza działała od lutego 2015 r. do lutego 2016 r.

Policja rozbiła szajkę handlarzy nielegalnym paliwem
Jak wyglądała działalność grupy przestępczej
 
Mężczyźni sprowadzali z Niemiec i Belgii olej smarowy, który miał trafić na Łotwę. W rzeczywistości był jednak dystrybuowany do wielu stacji paliw, a tam wykorzystywany jako olej napędowy i pod tą nazwą sprzedawany do odbiorców detalicznych. Proceder polegał zatem na legalizowaniu i przeklasyfikowaniu na fakturach produktu ropopochodnego, innego niż olej napędowy, aby jako olej napędowy mógł trafić na rynek. Zebrany w śledztwie materiał dowodowy potwierdził, że zorganizowana grupa przestępcza w tym celu utworzyła kilkanaście podmiotów gospodarczych (także poza granicami kraju), które były ze sobą powiązane kapitałowo i osobowo. Te fikcyjne podmioty były wykorzystywane do kupowania, sprowadzania, transportu i sprzedaży oleju.
 
Wielomilionowe straty budżetowe
 
Na podstawie zabezpieczonej dokumentacji podatkowej ustalono, że Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych podatków (akcyza, VAT, opłata paliwowa) stracił 25,9 mln zł. Dotychczas zabezpieczono mienie na kwotę 3,3 mln zł. Wśród zatrzymanych są osoby m.in. z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Pracownicy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. prowadzą postępowanie kontrolne związane z procederem. Sprawa ma charakter rozwojowy i odbywa się pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!