| Autor: redakcja1

Utrzymuje się wysokie tempo produkcji bioetanolu w USA

Stany Zjednoczone utrzymują wysokie tempo produkcji bioetanolu – od początku listopada 2016r. przekraczające 1000 tys. baryłek dziennie.

Utrzymuje się wysokie tempo produkcji bioetanolu w USA
Prawie 30% kukurydzy w USA zużywa się do produkcji etanolu

Produkcja bioetanolu w USA

W tygodniu kończącym się 10 lutego br. dzienna produkcja tego biopaliwa wynosiła 1040 tys. baryłek, a więc to minimalnie mniej w odniesieniu do poprzedniego tygodnia – 1055 tys. baryłek.
 
W lutowym raporcie USDA podał prognozę zużycia kukurydzy na bioetanol w sezonie 2016/2017 w wysokości 135,9 mln ton, a zatem to o 3,7 mln ton więcej w porównaniu z poprzednim sezonem. Tym samym jest to prawdopodobnie rekordowy poziom przerobu kukurydzy na etanol. Według FAMMU/FAPA, przy wyjątkowo wysokiej, zeszłorocznej produkcji, ocenianej na 384,8 mln ton, zużycie kukurydzy na cele biopaliwowe jest istotnym czynnikiem po stronie popytowej amerykańskiego bilansu tego gatunku.
 
Pod koniec tygodnia notowania etanolu w najbliższym kontrakcie na giełdzie w Chicago wynosiły 1,49 USD za galon amerykański. Od początku 2017 roku daje się zaobserwować zwyżkowy trend cenowy, co może być związane ze wzrostem notowań ropy naftowej, po tym jak pod koniec minionego roku kraje OPEC oraz Rosja porozumiały się względem ograniczenia jej wydobycia. Zapasy etanolu w USA są aktualnie wysokie. W tygodniu kończącym się 10 lutego br. wzrosły one o 415 tys. baryłek w skali tygodnia do 22,5 mln baryłek.


Tagi:
źródło: