| Autor: redakcja1

W hurcie mocne obniżki cen paliw, ale na stacjach przeceny są dalej minimalne

W tygodniu kończącym się 5-go lutego 2020 spadły minimalnie ceny średnie benzyn i oleju napędowego. Dwugroszowa przecena Pb95 miała miejsce 3 tydzień z rzędu. ON potaniał tym razem o symboliczny grosz (-5 groszy w ciągu 3 tygodni).

W hurcie mocne obniżki cen paliw, ale na stacjach przeceny są dalej minimalne
W konsekwencji w połowie 6 tygodnia nowego roku za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić średnio 4,92 zł/l, a za ON 5,12 zł/l. Co ciekawe ceny giełdowe ropy mocno spadły od czasu gdy zmalało napięcie na linii USA-Iran. W ostatnich dwóch tygodniach epidemia koronawirusa szerząca się w Chinach wywiera dodatkową presję spadkową na notowania surowca.
 
Na korzyść kierowców przemawia też rynek walutowy na którym polski złoty odzyskuje siły do wszystkich głównych walut.
 
Głębokie przeceny ropy pozwalały na obniżki cen hurtowych przez PKN Orlen. Koncern obniżył w ciągu tygodnia (29.01-05.02.2020) ceny hurtowe najpopularniejszej z benzyn o 5 gr/l, a ON aż o 10 gr/l. Stąd diesel w hurcie jest już tylko o 4 grosze droższy od benzyny. W ciągu trzech tygodni ceny hurtowe Pb95 obniżyły się o 16, a ON o 25 groszy na litrze.
 
Tylko symboliczne spadki cen na stacjach oznaczają wzrost marży na sprzedaży paliw do olbrzymich rozmiarów. Pamiętać jednak trzeba, że przez wiele tygodni ceny detaliczne głównie oleju napędowego były sztucznie utrzymywane często poniżej oficjalnych cen hurtowych. Wynikało to z polityki cenowej państwowych rafinerii, których stacje dominują na rynku. Początek nowego roku przynosi gwałtowne odbudowywanie marż detalicznych na sprzedaży ON, a ostatnio też benzyn.
 
Ceny średnie paliw w detalu: 05-02-2020 / zmiana tygodniowa:
• Pb98: 5,26 zł/l (-1 gr/l);
• Pb95: 4,92 zł/l (-2 gr/l);
• ON: 5,12 zł/l (-1 gr/l);
• LPG: 2,31 zł/l (-2 gr/l).
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!