| Autor: redakcja1

Zapasy bioetanolu w USA najwyższe od 2 lat

W USA po dwóch tygodniach spowolnionego tempa produkcji bioetanolu w okresie świątecznym, pierwszy tydzień stycznia 2015 roku przyniósł ponownie dobre wyniki tygodniowej produkcji tego biopaliwa – podaje FAMMU/FAPA.

Zapasy bioetanolu w USA najwyższe od 2 lat

Produkcja bioetanolu

W tygodniu kończącym się 9 stycznia tego roku produkcja bioetanolu wyniosła 978 tys. baryłek dziennie. Aktualny jej poziom jest jednak mniejszy w odniesieniu do rekordowego tygodnia kończącego się 19 grudnia minionego roku, kiedy to tempo produkcji wyniosło 992 tys. baryłek dziennie. Zapotrzebowanie na kukurydzę dla przemysłu biopaliwowego po stronie popytowej jest istotną pozycją w bilansie tego ziarna w USA, która działa wspierająco na ceny.
 
Niemniej jednak, w styczniowym wydaniu raportu prognostycznego USDA skorygowało w górę szacowane zużycie kukurydzy na etanol w sezonie 2014/2015 z poprzednich 5 150 mln buszli, co w przeliczeniu daje 130,815 mln ton do 5 175 mln buszli - 131,45 mln ton. Pomimo to, zniżkowe ceny ropy coraz wyraźniej wpływają na kształtowanie się cen bioetanolu.

Notowania bioetanolu

W najbliższym kontrakcie terminowym na CBoT (luty) notowania tego produktu wynosiły jedynie 1,335 USD za galon. Ceny bioetanolu maleją w dość drastyczny sposób. Aktualny ich poziom jest najmniejszy od dekady. Do aktualnych spadków poza niskimi cenami ropy przyczyniają się także bardzo wysokie zapasy bioetanolu. W tygodniu kończącym się 9 stycznia 2015 roku wynosiły one aż 20,23 mln baryłek, co oznacza ich najwyższy poziom od 2 lat.Tagi:
źródło: