Komunikat Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa dotyczący polskich upraw warzyw

W związku z informacjami, jakie pojawiły się w ostatnich dniach w mediach, dotyczącymi wystąpienia bakterii wywołującej zatrucia pokarmowe po spożyciu warzyw pochodzących z Hiszpanii, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, co następuje.

Komunikat Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa dotyczący polskich upraw warzyw

Stosowane w Polsce technologie produkcji warzyw ograniczają do minimum możliwość wystąpienia tożsamego zagrożenia w krajowych uprawach.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa poleca przede wszystkim warzywa wyprodukowane w ramach krajowego systemu jakości żywności. Uprawa prowadzona w tym systemie oparta jest o metodyki, opracowane przez polskich pracowników naukowych. Należy podkreślić, że stosowanie wskazanych metodyk ogranicza ryzyko wystąpienia wymienionej bakterii w płodach rolnych.

Informacje o zasadach higieny jakich należy przestrzegać celem uniknięcia zagrożenia ze strony w/w bakterii znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!