Wizyta w Polsce delegacji z Republiki Azerbejdżanu

W dniach 10-13 kwietnia br. gościła w Polsce delegacja ekspertów ds. zdrowia roślin z Republiki Azerbejdżanu, na czele z Panem Aladdinem G. Eyvazovem, zastępcą Dyrektora Państwowej Służby Fitosanitarnej.

Wizyta w Polsce delegacji z Republiki Azerbejdżanu
Wizyta ta, współorganizowana i finansowana przez Komisję Europejską, miała na celu zapoznanie przedstawicieli Azerbejdżanu z praktycznym zastosowaniem prawodawstwa fitosanitarnego i systemem kontroli zdrowia roślin obowiązującym w Unii Europejskiej. Szczególne zainteresowanie kolegów z Azerbejdżanu wzbudziła rejestracja producentów i zaopatrywanie przesyłek w paszporty roślin. Poruszano też kwestie dotyczące kontroli importowej i certyfikacji eksportowej, produkcji drewnianego materiału opakowaniowego zgodnie ze standardem ISPM 15, zagadnienia związane ze stosowaniem i obrotem środkami ochrony roślin, a także utylizacji środków przeterminowanych. Zagadnienia te szczegółowo omawiano i prezentowano podczas spotkań w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podczas wizyt w jednostkach Wojewódzkiego Inspektoratu w Warszawie (w tym w Oddziale w Grodzisku Maz. oraz w Oddziale Granicznym na Okęciu) oraz u zarejestrowanego producenta DMO. Podczas wizyty w Centralnym Laboratorium w Toruniu gości zapoznano z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratorium diagnostycznego i stosowanymi metodami laboratoryjnymi.

Była to pierwsza tego typu wizyta ekspertów fitosanitarnych z Azerbejdżanu w państwie Unii Europejskiej i obie strony zadeklarowały gotowość do dalszej współpracy w zakresie harmonizacji przepisów fitosanitarnych Azerbejdżanu z prawodawstwem Unii Europejskiej i ich wdrażania.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!