Zagrożenie upraw nasiennych ziemniaka przez wirusy w 2011 roku

Rozpoczęła się migracja wiosenna mszyc wektorów wirusów, w czasie której następują ich przeloty z gospodarzy zimowych (drzewa, krzewy) na rośliny letnie, w tym również na ziemniaki.

Zagrożenie upraw nasiennych ziemniaka przez wirusy w 2011 roku

W bieżącym roku jej początek notowano w terminie wcześniejszym niż w latach 2009 i 2010 oraz nawet wcześniejszym niż w szczególnie groźnym dla nasiennictwa ziemniaka 2008 roku.

Wyniki odłowów mszyc do żółtych naczyń wykazują obecność gatunków mających duże znaczenie w przenoszeniu wirusów, w tym bardzo groźnego w nasiennictwie wirusa Y ziemniaka. Należy pamiętać, że wirus ten, podobnie jak wirusy M i S ziemniaka, przenoszony jest w sposób nietrwały (na kłujce mszycy) już podczas bardzo krótkich, próbnych nakłuć roślin przez kłujkę owada, trwających zaledwie kilkanaście sekund. Ten fakt sprawia, że wirusy przenoszone na kłujce szerzą się bardzo intensywnie.

Zaleca się przeprowadzenie zabiegu ochronnego. Najlepsze rezultaty daje zastosowanie oleju mineralnego Sunspray 850 EC w dawce 15 l/ha.

Należy ponadto pamiętać o przeprowadzaniu selekcji negatywnej, której celem jest usunięcie źródeł wirusów (roślin porażonych przez wirusy) z plantacji. Selekcję należy rozpocząć gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy porażenia roślin i kontynuujemy aż do całkowitego ich usunięcia.

Szczegółowe informacje oraz pomoc merytoryczną można uzyskać:

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
–Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka
76-009 Bonin k/Koszalina tel. (94) 342 30 31 lub 342 69 97


Źródło: http://piorin.gov.pl/


Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!