| Autor: redakcja6

Azalia – różanecznik (Rhododendron simsii)

Azalia jest piękną rośliną posiadającą pełne lub pojedyncze lejkowate kwiaty o barwie wahającej się od białej i czerwonej do różowej lub łososiowej (a także dwukolorowej). Wraz z wiecznie zielonymi liśćmi wnosi do domu przyjemny powiew wiosny.

Azalia – różanecznik (Rhododendron simsii)

Kwitnienie rozpoczyna się późną zimą, a kwiaty utrzymują się od 2 do 4 tygodni. Azalię przy dobrej pielęgnacji z każdym sezonem jest coraz większa i rodzi więcej kwiatów. Duże okazy można przesadzać na stałe do ogrodu, jeżeli przyzwyczają się do takich warunków.
 

Aby kwiaty utrzymywały się jak najdłużej, roślinie należy zapewnić chłód. Minimalna temperatura do jej prawidłowego rozwoju to 4 st. C., zaś maksymalna – 16 st. C. Równie ważne jest także wietrzenie pomieszczenia, ale bez zbytnich przeciągów. W lecie może być ona wystawiona na powietrze, natomiast zimą, powinna znajdować się w domu, aby nie została wystawiona na działanie przymrozków. Jednakże również w pomieszczeniu w okresie spoczynku należy zapewnić jej chłód.
 

Niezbędne do prawidłowego kwitnienia azalii jest dobre, rozproszone światło. Natomiast po tym okresie należy chronić ją przed bezpośrednim słońcem, nawet jeśli znajduje się w ogrodzie. Podlewać ją należy miękką wodą, wolną od jonów wapnia, gdyż w przeciwnym razie zżółkną liście, a roślina uschnie. Jeżeli woda w domu tworzy osad na dnie naczynia, oznacza to, że posiada zbyt duże ilości wapnia, aby można ją było podawać azalii. Wówczas należy używać wody deszczowej, wody z lodu lub tez wody destylowanej.
 

W okresie aktywnego wzrostu nie należy dopuścić do przesuszenia rośliny. Podłoże musi być wilgotne, ale nie przemoczone. Azalia pozostawiona latem na zewnątrz wymaga okresu skąpego podlewania od czasu wniesienia do domu, do momentu zawiązania się pąków. Co dwa tygodnie od momentu zaprzestania kwitnienia aż do późnego lata należy podawać jej nawóz do kwiatów wrzosowatych.
 

Gry zakończy się kwitnienie, wówczas należy przyciąć roślinie pędy o około jedną ósmą jej długości. Dzięki takiemu zabiegowi będą odrastały nowe, kwiatonośne pędy.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!