| Autor: mikolaj

Prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie

Według przewidywań Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek ustawę o nasiennictwie, która nie tylko zezwala na handel nasionami genetycznie modyfikowanymi ale także dopuszcza rejestrację nasion GMO i zezwala na obrót nimi w naszym kraju.

Prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie

Podpisana przez głowę państwa ustawa o nasiennictwie zawiera przede wszystkim dwie regulacje związane z roślinami genetycznie modyfikowanymi. Po pierwsze dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, jednocześnie legalizując obrót nimi na terenie Polski. Po drugie zezwala na wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu materiału siewnego, w tym odmian regionalnych i amatorskich.

Ponadto, w ustawie określono zasady dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz sprecyzowano przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich, a także materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.

Ustawa o nasiennictwie budzi kontrowersje, które ma jednak w pełni rozwiać decyzja ministra rolnictwa. Zniesienie zakazów nie oznacza bowiem zmiany podejścia do zagadnień GMO. Po wejściu ustawy w życie, na podstawie art. 104 ust. 9 zostaną wydane przez Radę Ministrów dwa rozporządzenia wprowadzające zakaz stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora, jedynych w tej chwili roślin GMO dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej.


Warto zaznaczyć, że Polska była poniekąd postawiona pod ścianą w sprawie zmodyfikowania zapisów dotyczących ustawy o nasiennictwie, gdybyśmy tego nie zrobili musielibyśmy zapłacić ok. 1 mld zł kary za niedostosowanie naszych przepisów do regulacji unijnych.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!