Wysokie zbiory buraków cukrowych w Polsce wpłyną na zwiększenie nadprodukcji cukru

W 2012 roku zbiory buraków cukrowych w Polsce nie tylko kształtowały się na wysokim poziomie (11,7 mln ton), ale także odznaczały się dobrą jakością. Taka sytuacja oznacza niestety problemy z zagospodarowaniem nadwyżki cukru.

Wysokie zbiory buraków cukrowych w Polsce wpłyną na zwiększenie nadprodukcji cukru
Według ekspertów, w tym sezonie zostanie wytworzone blisko 1,85 mln ton cukru, przy limicie produkcyjnym przyznanym Polsce przez Komisję Europejską na poziomie 1,4 mln ton. W związku z tym ilość  pozakwotowego cukru, którą wyprodukowalismy oscyluje w granicy 0,45 mln ton.

Niestety nadmiar cukru można jedynie wyeksportować i to przede wszystkim do krajów spoza Unii Europejskiej. Mało realnym jest bowiem wysłanie nadwyżki produkcyjnej na inne rynki państw członkowskich Wspólnoty. Nadwyżka może zostać również przeznaczona na cele przemysłowe, choćby do produkcji spirytusu.
 
Dlatego też jest bardzo możliwe, że zakłady cukrownicze część cukru pozakwotowego ujmą w ramach przyszłego limitu, co spowoduje zarówno ilościowe zmniejszenie kontraktów, jak i obniżenie ceny skupu buraków.
 
Cena buraków cukrowych jest bowiem uzależniona od ceny cukru. Jeśli więc średnia cena za cukier biały w okresie od początku października 2011 roku do końca września 2012 roku była większa niż cena referencyjna powiększona o 40 euro, co da stawkę 444,4 euro za tonę cukru, to uzyskana nadwyżka została podzielona równo między producenta i plantatora. Jednakże jej wypłata musiała nastąpić do 15 listopada 2012 roku.
 
Szacunkowe obliczenia można też wykonać samemu. W tym celu wystarczy wziąć pod uwagę średnią cenę sprzedawanego cukru, czyli przykładowo 700 euro/t, gdzie 1 euro to 4,33 złotego, to nadwyżka za buraki cukrowe o polaryzacji na poziomie 16% wynosi 77 zł/t, przy czym minimalna cena to 114,04 zł/t.
 
Zdaniem ekspertów, wzrost cen cukru w głównej mierze wynika z dobrej koniunktury na rynkach światowych. W przypadku Polski i Unii Europejskiej przede wszystkim jest to efekt za małych limitów produkcyjnych, wysokich kosztów importu i eksportu, a także zbyt niskich zapasów cukru.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!