Kończy się sezon na rumianek

Zbiory rumianku będą mniejsze niż w latach ubiegłych. Pomimo zmniejszenia plonów plantatorzy nie mają powodów do narzekań. Wysiłek jaki wkładają w uprawę tej rośliny zrekompensowany jest nie małymi zyskami.

Kończy się sezon na rumianek
Na światowym rynku, polski rumianek cieszy się popularnością. Zasługą tego jest między innymi jego bogata zawartość olejków eterycznych, które są wysoko cenione przez odbiorców ziół. Głównie w przemyśle farmaceutycznym, znane są jego właściwości lecznicze. Ponadto wiadomo, iż rumianek ma szerokie zastosowanie w innych dziedzinach, takich jak branża spożywcza czy kosmetyczna. Jego lecznicze działanie wpływa pozytywnie na stany zapalne. Działa rozkurczowo i uspokajająco. Zwłaszcza pozytywne działanie ma przy bólach żołądkach i problemach trawiennych. Ma bardzo szerokie zastosowanie jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju dolegliwości.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.
 
Jest to przyczyna ciągłego powiększania się areału upraw tej rośliny, jej uprawa jest interesem opłacalnym. Minimum jaki trzeba otrzymać to 4 zł/kg rumianku. W praktyce ceny są jednak jeszcze wyższe. Od kilku lat kształtują się na poziomie 7 zł/kg. Dlatego cieszy się on takim powodzeniem w uprawie.
 
Rumianek jest najpopularniejszym chwastem w Polsce, jednocześnie najchętniej produkowanym ziołem. Częścią najbardziej pożądaną jest koszyczek rumianku lub rurka rumianku. Jest to omłócona i wyczyszczona, żółta, środkowa część kwiatu. W naszym kraju produkuje się najczęściej właśnie rurkę. Koszyczek jest dosyć drogi i zazwyczaj sprowadza się go z Egiptu. Zbiera się go specjalnie przystosowanymi grzebieniami. Odmianą jaką Polacy preferują w uprawie jest ,,Złoty łan”. Charakteryzuje się wysoką produkcją olejków eterycznych oraz właśnie rurki rumianku.
 
Podstawą do udanego siewu jest trafiony jego termin wraz z odpowiednio przygotowaną glebą. Młode rośliny pokazują się bardzo szybko. Praktycznie w kwietniu pojawia się pełne zakrycie plantacji. Zaleca się dużą gęstość w uprawie, aby wyeliminować możliwość porośnięcia chwastami. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być połączone ze spulchnianiem i nawożeniem mineralnym gleby, głównie azotem.
 
Ważne jest zebranie koszyczków rumianku kiedy są suche. Deszcze niestety utrudniają tę czynność. Przez zmoczenie ziół muszą one przebywać w suszarni dłużej niż zwykle. Technologią przydatną przy zbiorze jest stosowanie przyczepy tnąco-zbierającej. Dzięki niej nie ma bezpośredniego kontaktu rośliny z glebą, a to wpływa korzystnie na jakość surowca. Jeśli chodzi o zbiór ręczny to raczej nie ma problemu z chętnymi. Za godzinę takiej pracy można dostać nawet 10 zł.
 
Obecnie sezon na rumianek dobiega końcowi. Jednak nie ma wątpliwości, że plantatorzy pozostaną przy tej roślinie i za rok znowu będą ja uprawiać.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!