| Autor: redakcja6

Od 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o paszach zawierających GMO

Przepisy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku pozwolą na dalsze stosowanie pasz genetycznie modyfikowanych w żywieniu zwierząt.

Od 2013 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o paszach zawierających GMO
Znowelizowana ustawa o paszach przesuwa możliwość stosowania GMO do 1 stycznia 2017 roku. Ustawę uchwalono w połowie 2012 roku i jest ona jedną z dwóch, zaraz po ustawie o nasiennictwie, kontrowersyjnych regulacji dotyczących stosowania roślin genetycznie modyfikowanych.

Wprowadzona zmiana dotyczy przede wszystkim przesunięcia terminu możliwości stosowania pasz genetycznie modyfikowanych do 2017 roku. Wcześniejsze założenia zakładały bowiem wprowadzenie ograniczenia od 2008, które zostało następnie przesunięte do końca 2012 roku.

Szef resortu rolnictwa przekonuje, że wprowadzenie zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych w żywieniu zwierząt, przyczyniłoby się do wzrostu kosztów chowu zwierząt, a polskie produkty, głównie drób i wieprzowina, stałyby się niekonkurencyjne. Ograniczenie byłoby również nieskuteczne w ochronie Polaków przed spożywaniem mięsa ze zwierząt dokarmianych paszami zawierającymi GMO. Bowiem w pozostałych państwach członkowskich zakaz taki nie obowiązuje, na rynek polski trafia więc importowana żywność wytwarzana w opraniu o pasze GMO.

Z kolei przeciwnicy ustawy uważają, że dopuszczenie do stosowna pasz z roślin genetycznie modyfikowanych uzależnia jeszcze bardziej polską hodowlę od importu komponentów białkowych z innych państw. Obecnie do Polski przywożone jest 2 mln ton soi.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!