Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Trzeba przybliżyć rolnikom możliwości sprzedaży własnego towaru

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Izba Rolnicza w Opolu pomaga rolnikom przebić się przez gąszcz przepisów podatkowych...

Izba Rolnicza w Opolu pomaga rolnikom przebić się przez gąszcz przepisów podatkowych dotyczących sprzedaży bezpośredniej. Podczas ubiegłotygodniowego walnego zgromadzenia odbyła się prelekcja na temat podatków od sprzedaży bezpośredniej. W odczuciu rolników, praca nad wyjaśnianiem przepisów podatkowych dopiero się rozpoczyna.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja przypomina, że już wcześniej w izbie odbywały się szkolenia merytoryczne. Jednak po raz pierwszy tak głęboko wchodzimy w tematykę podatkową, która wymaga stałego interpretowania.

- Sięgaliśmy w przeszłości po fachowców z weterynarii i sanepidu, czy z innych instytucji otoczenia rolnictwa. Natomiast teraz objaśniamy przypadek, w którym rozszerzono nieco możliwości sprzedaży bezpośredniej. Według nowych przepisów są jakby trzy rodzaje tej sprzedaży z możliwością przetwórstwa. Trzeba przybliżyć rolnikom te możliwości wyjścia na zewnątrz i sprzedaży własnego towaru, łącznie z tym przetworzonym, ale nigdy do tej pory nie korzystaliśmy ze specjalistów służb podatkowych. Jeśli chodzi o sprawy podatkowe, to nie do końca one są zawsze zrozumiałe. Stąd ten pomysł, żeby połączyć fachowców z merytorycznego podejścia z fiskusem, bo on jest tym który rozwiązuje problem w całości. Bardzo dobrze przygotowała się przedstawicielka Krajowej Administracji Skarbowej w Opolu. Sami nie spodziewaliśmy się aż tak precyzyjnych pytań, natomiast widać, że urzędniczka II Urzędu Skarbowego była wyjątkowo dobrze przygotowana - podkreśla Herbert Czaja.

 
Zdaniem rolników, najważniejsze są wskazówki pod jakim kątem spojrzeć na gospodarstwo, nie tylko jeśli chodzi o limity przychodu z tej działalności dodatkowej, ale również pod względem tego, gdzie jeszcze są dodatkowe zwolnienia i możliwości. Poznaliśmy niuanse, których na co dzień nie spotykamy, mówili opolscy rolnicy po spotkaniu.
 
Prezes izby zapowiada, że powtórzy podobne prelekcje nie tylko dla walnego zgromadzenia, ale postara się też rozpoznać w terenie, poprzez delegatów i ściągnąć na spotkania rolników, którzy się tym parają.

- To również ważne informacje dla tych, którzy niebawem zechcą wejść w te rzeczy, żeby sprzedając jajko z podwórka nie wejść w kolizję z prawem. To jest z jednej strony w ujęciu sanepidu, ale gorzej jeśli dotyczy to jeszcze skali podatkowej, skali obrotu i wtedy wpadamy w ogromne kwoty, jeżeli chodzi o kary. Nie wiem komu zależy na tym, żeby przepisy były tak skomplikowane i nie do końca czytelne dla producenta rolnego. Jako rolnik, dążyłbym do tego, żeby ustawa była jak najbardziej czytelna. Natomiast jako samorządy rolnicze, będziemy prosili o prostotę ustaw, a tam gdzie mamy już do czynienia z istniejącymi przepisami, będziemy zapraszać fachowców do ich wyjaśniania i interpretowania - dodaje szef opolskiej izby rolniczej.

 
Zdaniem Herberta Czaji, Urząd Skarbowy podchodzi do tego tematu bardzo przychylnie.

- Jak widać nie tylko chcą dotrzeć do rolnika, ale wyjaśnić, jak ma robić, żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem - ocenia prezes IR w Opolu.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl