Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny masła stabilne w lipcu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Czerwiec 2014 roku przyniósł wzrost cen masła Unii Europejskiej. Jednakże nadal znajdowały...

Czerwiec 2014 roku przyniósł wzrost cen masła Unii Europejskiej. Jednakże nadal znajdowały się one poniżej poziomu z analogicznego okresu 2013 roku – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W lipcu 2014 roku obserwowana jest stabilizacja cen masła we Wspólnocie. W dniu 20 lipca 2014 roku średnia ważona cena masła w Unii Europejskiej wynosiła 3,58 EUR/kg i była jedynie o 1,07% większa niż przed miesiącem, choć pozostając przy tym na poziomie o 12,97% mniejszym niż w analogicznym okresie 2013 roku.
 

Ceny masła w Polsce
 

W minionym miesiącu trochę bardziej dynamicznie, niż przeciętnie w Unii, zmieniały się ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W dniu 20 lipca 2014 roku jego ceny utrzymywały się w granicy 3,46 EUR/kg, a więc o 2,06% większym niż przed miesiącem, przy czym w ujęciu PLN odnotowano 2,66% wzrostu do 14,30 PLN/kg. Stawki te były już o ponad 40% wyższe od ceny interwencyjnej oraz o 3,35% mniejsze od średniej ważonej dla całej UE. Z tego powodu polski tłuszcz nadal pozostaje konkurencyjny w Unii, a to państwa Wspólnoty są głównymi partnerami w wymianie handlowej masłem.
 

Ceny masła w UE
 

Ponadto na rynku czołowego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu są w dalszym ciągu wyższe niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła zwiększyły się w analizowanym okresie o 2,16% w ujęciu miesięcznym i aktualnie wynoszą 3,55 EUR/kg. Równie dynamiczne wzrosty zauważalne są w odniesieniu do Holandii. Tu dnia 20 lipca 2014 r. ceny utrzymywały się w granicy 3,49 EUR/kg i były o 0,58% większe niż przed miesiącem. O ile w przypadku Niemiec ceny masła były na koniec lipca były o prawie 15,5% mniejsze niż przed rokiem, to w Holandii w skali rocznej odnotowano ponad 16,5% zniżkę.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl