| Autor: redakcja1

Ceny masła stabilne w lipcu

Czerwiec 2014 roku przyniósł wzrost cen masła Unii Europejskiej. Jednakże nadal znajdowały się one poniżej poziomu z analogicznego okresu 2013 roku – podaje FAMMU/FAPA.

Ceny masła stabilne w lipcu
W lipcu 2014 roku obserwowana jest stabilizacja cen masła we Wspólnocie. W dniu 20 lipca 2014 roku średnia ważona cena masła w Unii Europejskiej wynosiła 3,58 EUR/kg i była jedynie o 1,07% większa niż przed miesiącem, choć pozostając przy tym na poziomie o 12,97% mniejszym niż w analogicznym okresie 2013 roku.
 

Ceny masła w Polsce
 

W minionym miesiącu trochę bardziej dynamicznie, niż przeciętnie w Unii, zmieniały się ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W dniu 20 lipca 2014 roku jego ceny utrzymywały się w granicy 3,46 EUR/kg, a więc o 2,06% większym niż przed miesiącem, przy czym w ujęciu PLN odnotowano 2,66% wzrostu do 14,30 PLN/kg. Stawki te były już o ponad 40% wyższe od ceny interwencyjnej oraz o 3,35% mniejsze od średniej ważonej dla całej UE. Z tego powodu polski tłuszcz nadal pozostaje konkurencyjny w Unii, a to państwa Wspólnoty są głównymi partnerami w wymianie handlowej masłem.
 

Ceny masła w UE
 

Ponadto na rynku czołowego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu są w dalszym ciągu wyższe niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła zwiększyły się w analizowanym okresie o 2,16% w ujęciu miesięcznym i aktualnie wynoszą 3,55 EUR/kg. Równie dynamiczne wzrosty zauważalne są w odniesieniu do Holandii. Tu dnia 20 lipca 2014 r. ceny utrzymywały się w granicy 3,49 EUR/kg i były o 0,58% większe niż przed miesiącem. O ile w przypadku Niemiec ceny masła były na koniec lipca były o prawie 15,5% mniejsze niż przed rokiem, to w Holandii w skali rocznej odnotowano ponad 16,5% zniżkę.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!