| Autor: redakcja1

Unijne ceny masła najniższe od sierpnia 2012 roku

W dniu 16 sierpnia 2015 roku przeciętna ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 2,85 EUR/kg i była o 4,1% mniejsza niż przed miesiącem.

Unijne ceny masła najniższe od sierpnia 2012 roku

Według FAMMU/FAPA, produkcja masła u czołowych producentów i eksporterów jest jedynie minimalnie większa niż przed rokiem, a popyt globalny, choć bardzo wolno, wzrasta. Zwyżkom notowań nie sprzyja nałożone przez Rosję przed rokiem embargo i wysokie dostawy na półkuli południowej. W sierpniu unijne ceny masła w dalszym ciągu znajdowały się znacznie poniżej poziomu z porównywalnego okresu 2014 roku o 15,07%.

Ceny masła

Sierpniowe ceny masła w UE były najniższe od sierpnia 2012 roku, gdy wynosiły 2,82 EUR/kg. W omawianym okresie nieco niższe, niż średnio w UE, były ceny masła w Polsce, która jest trzecim krajem w UE pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego.

 

W dniu 16 sierpnia 2015 roku jego ceny zmalały do 2,73 EUR/kg, a zatem były o 5% niższe niż przed miesiącem w ujęciu PLN odnotowano 3,5% spadek w obrębie miesiąca do 11,44 PLN/kg. Stawki te były o 10,8% większe od ceny interwencyjnej i o 4,2% niższe od średniej ważonej dla całej UE. Niemniej jednak tłuszcz mleczny z Polski nie jest już tak konkurencyjny we Wspólnocie jak jeszcze miesiąc temu.

 

Na rynku największego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu w sierpniu utrzymywały się w granicy nieco mniejszej niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła w dniu 16 sierpnia 2015 r. zmniejszyły się do 2,68 EUR/kg, a więc były o 8,4% niższe niż przed miesiącem. W przypadku Holandii odnotowano mniej dynamiczną zniżkę. Tu dnia 16 sierpnia 2015 r. ceny utrzymywały się na poziomie 2,65 EUR/kg i były na pułapie o 5,4% mniejszym niż przed miesiącem.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!