Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
UE: Ceny masła w marcu były stabilne

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W marcu 2015 r. przeciętne ważone ceny masła w Unii Europejskiej były w miarę stabilne. W...

W marcu 2015 r. przeciętne ważone ceny masła w Unii Europejskiej były w miarę stabilne. W dniu 23 marca br. średnia ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 3,29 EUR/kg i była o 1,15% większa niż przed miesiącem – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny masła w UE

Warto dodać, że od lipca 2014 roku do początku stycznia 2015 r. obserwowane były systematyczne obniżki cen masła na najważniejszych rynkach Unii Europejskiej, a od drugiej połowy stycznia 2015 roku aż do końca lutego obserwowane były wzrosty cen nawet o 10% w skali miesięcznej. Produkcja masła u czołowych producentów i eksporterów nadal jest sporo wyższa niż przed rokiem, a umocnieniu notowań cen nie sprzyja ograniczony popyt z Chin i nałożone przez Rosję embargo.

 

Stabilizująco na ceny masła w marcu działało ograniczanie produkcji mleka w związku ze zbliżającym się końcem ostatniego sezonu kwotowego, a także obniżenie produkcji w skali globalnej w wyniku suszy panującej w Nowej Zelandii. W marcu unijne ceny masła nadal znajdowały się o 10,81% poniżej poziomu z tego samego okresu 2014 roku.

Ceny masła w Polsce

W omawianym czasie nieco mniejsze niż przeciętnie w UE były ceny masła w Polsce, która jest trzecim krajem w UE pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W dniu 23 marca 2015 roku jego ceny utrzymywały się w granicy 3,24 EUR/kg, tj. o 6,25% większej niż przed miesiącem, a w ujęciu PLN o 5% do 13,41 PLN/kg). Stawki te były o niemal 31,5% wyższe od ceny interwencyjnej i o 1,5% niższe od średniej ważonej dla całej UE, w związku z czym ten tłuszcz z Polski jest konkurencyjny we Wspólnocie, a to państwa UE są największymi partnerami w wymianie handlowej masłem. Na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu aktualnie utrzymują się na poziomie zbliżonym do Polski.


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

  W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu...
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt

  Zarząd KRIR, oczekuje wycofania z przedłożonych projektów zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego oraz...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Handel rybami i ich produktami
 • Handel rybami i ich produktami

  W styczniu 2018 r., spośród podstawowych grup produktów, wzrósł eksport przetworów i konserw z ryb o 12,7% do 12,07 tys. t.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl