| Autor: redakcja1

UE: Ceny masła w marcu były stabilne

W marcu 2015 r. przeciętne ważone ceny masła w Unii Europejskiej były w miarę stabilne. W dniu 23 marca br. średnia ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 3,29 EUR/kg i była o 1,15% większa niż przed miesiącem – podaje FAMMU/FAPA.

UE: Ceny masła w marcu były stabilne

Ceny masła w UE

Warto dodać, że od lipca 2014 roku do początku stycznia 2015 r. obserwowane były systematyczne obniżki cen masła na najważniejszych rynkach Unii Europejskiej, a od drugiej połowy stycznia 2015 roku aż do końca lutego obserwowane były wzrosty cen nawet o 10% w skali miesięcznej. Produkcja masła u czołowych producentów i eksporterów nadal jest sporo wyższa niż przed rokiem, a umocnieniu notowań cen nie sprzyja ograniczony popyt z Chin i nałożone przez Rosję embargo.

 

Stabilizująco na ceny masła w marcu działało ograniczanie produkcji mleka w związku ze zbliżającym się końcem ostatniego sezonu kwotowego, a także obniżenie produkcji w skali globalnej w wyniku suszy panującej w Nowej Zelandii. W marcu unijne ceny masła nadal znajdowały się o 10,81% poniżej poziomu z tego samego okresu 2014 roku.

Ceny masła w Polsce

W omawianym czasie nieco mniejsze niż przeciętnie w UE były ceny masła w Polsce, która jest trzecim krajem w UE pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W dniu 23 marca 2015 roku jego ceny utrzymywały się w granicy 3,24 EUR/kg, tj. o 6,25% większej niż przed miesiącem, a w ujęciu PLN o 5% do 13,41 PLN/kg). Stawki te były o niemal 31,5% wyższe od ceny interwencyjnej i o 1,5% niższe od średniej ważonej dla całej UE, w związku z czym ten tłuszcz z Polski jest konkurencyjny we Wspólnocie, a to państwa UE są największymi partnerami w wymianie handlowej masłem. Na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu aktualnie utrzymują się na poziomie zbliżonym do Polski.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!