Ceny masła w UE znów na kursie zwyżkowym

Niemal półroczny zniżkowy trend cen masła w UE, został przerwany w maju 2016 r. Od tego momentu na rynku notowane były wzrosty. Trwały one aż do sezonowego spadku na przełomie września i października. Na kurs zwyżkowy ceny masła w UE powróciły w drugiej połowie dziesiątego miesiąca 2016 roku i w listopadzie dalej rosły.

Ceny masła w UE znów na kursie zwyżkowym
Ceny masła

W dniu 13 listopada 2016 r. ważona cena masła w Unii Europejskiej wynosiła 4,15 EUR/kg i była wyższa o 1,82% niż przed miesiącem. W listopadzie unijne ceny masła znajdowały się już znacznie powyżej poziomu z porównywalnego okresu 2015 r., w dniu 13.11.2016 r. różnica ta wynosiła 35,01%.
 
Według FAMMU/FAPA, w analizowanym okresie mniejsze niż w UE były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem we Wspólnocie pod kątem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego, tj. za Niemcami, Francją i Irlandią. W dniu 13 listopada 2016 r. jego ceny zmalały w skali miesięcznej do 4,03 EUR/kg, a więc były o 1,7% niższe niż przed miesiącem, przy czym w ujęciu PLN odnotowano 0,5% zniżkę w skali miesięcznej do 17,52 PLN/kg. Stawki te były już o niemal 64% większe od ceny interwencyjnej i o 2,8% niższe od średniej ważonej dla całej UE.
 
Tłuszcz mleczny z Polski jest zatem bardziej konkurencyjny niż jeszcze przed miesiącem, gdy osiągał podobne ceny jak w UE. Na rynku czołowego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny masła w połowie listopada utrzymywały się na poziomie znacznie większym niż w Polsce. Na rynku czołowego unijnego producenta, ceny omawianego przetworu mlecznego w dniu 13 listopada 2016 r. osiągnęły granicę 4,4 EUR/kg, czyli były o 1,15% wyższe niż przed miesiącem. W przypadku innego potentata – Holandii, zaobserwowano bardziej dynamiczny wzrost w skali miesięcznej. Tu dnia 13 listopada 2016 r. cena masła wynosiła 4,35 EUR/kg i była na pułapie o 3,1% większym niż przed miesiącem. W przypadku Niemiec, ceny masła w jedenastym miesiącu 2016 r. były wyższe o 45% niż przed rokiem, w Holandii natomiast o 47,5%.
 
Wzrosty cen masła w UE są wynikiem chłodnej, deszczowej pogody w Europie i coraz mniejszych cen mleka, które zniechęcają do wzrostu produkcji. W efekcie czego produkcja mleka i przetworów mlecznych w UE maleje, a ceny masła zwyżkują. Dodatkowo rosnące ceny masła w UE napędzane są przez wciąż nasilający się popyt z krajów azjatyckich.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: