| Autor: redakcja1

Ceny masła w UE nadal spadają

Druga połowa lipca 2014 roku przyniosła zniżki cen masła Unii Europejskiej, które obserwowane były jeszcze w pierwszej połowie września – podaje FAMMU/FAPA.

Ceny masła w UE nadal spadają

Ceny masła

Ostatni tydzień minionego miesiąca przyniósł odbicie, choć najprawdopodobniej nie będzie to odwrócenie trendu, a jedynie korekta po silnych zniżkach notowań na przełomie sierpnia i września.
 
Produkcja masła u czołowych producentów i eksporterów nadal jest sporo większa niż przed rokiem, a umocnieniu notowań cen nie sprzyja ograniczony popyt z Chin i nałożone przez Rosję embargo. Poza tym unijne ceny wciąż znajdują się poniżej poziomu z analogicznego okresu 2013 roku.
 
W dniu 28 września 2014 roku przeciętna ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 3,07 EUR/kg i była o 4,1% mniejsza niż przed miesiącem i o 27,02% niż przed rokiem, w skali tygodniowej odnotowano z kolei stabilizację.

Ceny masła w Polsce

W ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca nieco wrosły ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. W dniu 28 września 2014 roku jego ceny utrzymywały się w granicy 2,94 EUR/kg, a więc były o 6,07% tańsze niż przed miesiącem, ale o 1,4% droższe niż tydzień wcześniej, choć w ujęciu PLN odnotowano 1,15% wzrost w skali tygodniowej do 12,28 PLN/kg.
 
Stawki te wciąż były o ponad 19,3% wyższe od ceny interwencyjnej oraz o 4,3% niższe od przeciętnej ważonej dla całej UE, w związku z czym ten tłuszcz z Polski znów staje się konkurencyjny we wspólnocie, a to państwa UE są największymi partnerami w wymianie handlowej masłem.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: