Ceny zbytu artykułów mleczarskich w Polsce (październik 2013)

Według analityków Banku BGŻ, w październiku bieżącego roku obserwowano kontynuację tendencji wzrostowej cen zbytu serów, a także niewielki spadek notowań masła i mleka w proszku. Jednocześnie poprawiła się sytuacja na rynku artykułów płynnych.

Ceny zbytu artykułów mleczarskich w Polsce (październik 2013)
Na podstawie danych Ministerstwa Rolnictwa wywnioskowano, że w ubiegłym miesiącu w największym stopniu podrożały przetwory płynne – średnio o 2% w porównaniu z wrześniem bieżącego roku. Z kolei notowania mleka pasteryzowanego i jogurtu naturalnego wzrosły w relacji rocznej aż o 10-20%, zaś kefiru i śmietany – o 3-5%.
 
W omawianym miesiącu nieznacznie wzrosły również ceny serów i twarogów – o średnio 1% w ciągu miesiąca. Jest to kontynuacja trendu zapoczątkowanego w I połowie bieżącego roku, wynikającego z szybko rozwijającego się eksportu tego gatunku artykułów mleczarskich. Dzięki temu ceny serów dojrzewających kształtują się obecnie na poziomie o 15-20% wyższym niż w roku ubiegłym oraz o 25-30% wyższym wobec przeciętnej z ostatnich pięciu lat.
 
Inaczej kształtuje się sytuacja na rynku zbytu artykułów stałych, zwłaszcza mleka w proszku i masła. W ich przypadku obserwowany jest od września stały spadek cen. Jak podaje MRiRW, w analizowanym okresie artykuły te potaniały przeciętnie o 2%.
 
Analitycy Banku BGŻ przypuszczają, iż w kolejnych miesiącach nastąpi poprawa koniunktury w odniesieniu do przetworów płynnych. Produkty te trafiają prawie w całości na rynek wewnętrzny, a ich sprzedaż (głównie jogurtów i napojów mlecznych) jest uzależniona od sytuacji gospodarczej w kraju, która najprawdopodobniej ulegnie polepszeniu.
 
Jak wynika z zebranych danych, w najbliższym czasie pogorszyć się mogą natomiast uwarunkowania eksportowe, zwłaszcza ze względu na rosnącą produkcję mleka oraz niewielkie umocnienie złotego.
 
W związku z tym, należy się spodziewać niewielkich spadków cen zbytu serów, mleka w proszku oraz masła, choć ich skala raczej nie będzie duża.


Tagi:
źródło: